fbpx

Česká malost. Jsme šikovní, kreativní a chytří. Tak proč jsme neúspěšní?

Měl jsem možnost hovořit se dvěma zajímavými osobnostmi. První byl Čech působící v zahraničí, který je vysoce postaveným manažerem ve významné společnosti, a druhý byl cizinec, šéfkuchař pracující v jedné z nejlepších pražských restaurací.

A řeč přišla na českou povahu

Manažer poukazoval na to, že máme tak trochu problém v nátuře. Jsme často negativní, pasivní a pomlouvační. Svěřil se mně, jako ho vytáčí věta: “To jsme zkoušeli, to nefunguje”.

Říká: “To je vážně na zabití. Zkoušeli to přeci už před pěti lety. Když se to nepovedlo tehdy, tak to neznamená, že se to nepovede teď. Dnes máme k dispozici jiné technologie, metody, můžeme použít jiný marketing, udělat to efektivněji s jinými lidmi. Je jiná doba.”

Shrňme to: když nám něco nevyjde, něco se nám nepovede, tak to většinou příliš brzo vzdáme a nezkusíme to znovu.

Tento manažer ale současně Čechy chválil, že jsme obecně šikovní, kreativní a chytří. Jen musíme zahodit české vidění světa, zahodit tu českou malost.

Největší chyba je českém uvažování

Největší chyba je v tzv. českém uvažování. Kdybychom tu naší náturu odhodili, byli bychom hvězdami ve světě.

K tomuto tématu bych chtěl ještě dodat, že také neumíme prodat sami sebe, naši zemi, kulturu, krásu. A to je veliká škoda.

Dobrým příkladem by pro nás mohl být Izrael nebo Finsko a ostatní skandinávské země. Jsou to malé země, ale mají globální ambice a nekrčí se v koutě.

Ten druhý muž, šéfkuchař, chválil Čechy, že když jednou člověka přijmou, bývá to přátelství na celý život. Jen by nám přál, abychom byli pozitivnější, aktivnější, abychom měli větší sebevědomí a věřili v sebe a svoje schopnosti. A dodává, že je nutné, abychom si přestali stěžovat na naše životy a bědovat nad nimi. (Občas mám pocit, že je to náš národní sport.)

I český Honza půjde do světa

I já jsem na začátku podnikání nebyl nijak ambiciózní a nevěřil jsem, že je možné uspět mimo Českou republiku. Nicméně to se postupem času měnilo. Tím, jak jsem začínal věřit víc sám v sebe, ve své dovednosti a v to, že můžu uspět, tak jsem začal mít chuť jít do světa. A nyní už spouštíme projekty s ambicí jít za hranice.

Musím říct, že jsem rád, když vidím mladou generaci, která už je ambiciózní a chce do světa. Rád si čtu a poslouchám příběhy Čechů, kteří uspěli ve světě.

Toto video jsem natočil proto, abychom si uvědomili, že jsme opravdu šikovní, že toho můžeme ve světě hodně dokázat, k mnohému přispět. I z nás se mohou stát hvězdy. Jen musíme změnit náš způsob uvažování a vidění světa.

Líbí se vám článek, sdílejte ho

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti