fbpx

Česká malost. Jsme šikovní, kreativní a chytří. Tak proč jsme neúspěšní?

Měl jsem možnost hovořit se dvěma zajímavými osobnostmi. První byl Čech působící v zahraničí, který je vysoce postaveným manažerem ve významné společnosti, a druhý byl cizinec, šéfkuchař pracující v jedné z nejlepších pražských restaurací.

A řeč přišla na českou povahu

Manažer poukazoval na to, že máme tak trochu problém v nátuře. Jsme často negativní, pasivní a pomlouvační. Svěřil se mně, jako ho vytáčí věta: “To jsme zkoušeli, to nefunguje”.

Říká: “To je vážně na zabití. Zkoušeli to přeci už před pěti lety. Když se to nepovedlo tehdy, tak to neznamená, že se to nepovede teď. Dnes máme k dispozici jiné technologie, metody, můžeme použít jiný marketing, udělat to efektivněji s jinými lidmi. Je jiná doba.”

Shrňme to: když nám něco nevyjde, něco se nám nepovede, tak to většinou příliš brzo vzdáme a nezkusíme to znovu.

Tento manažer ale současně Čechy chválil, že jsme obecně šikovní, kreativní a chytří. Jen musíme zahodit české vidění světa, zahodit tu českou malost.

Největší chyba je českém uvažování

Největší chyba je v tzv. českém uvažování. Kdybychom tu naší náturu odhodili, byli bychom hvězdami ve světě.

K tomuto tématu bych chtěl ještě dodat, že také neumíme prodat sami sebe, naši zemi, kulturu, krásu. A to je veliká škoda.

Dobrým příkladem by pro nás mohl být Izrael nebo Finsko a ostatní skandinávské země. Jsou to malé země, ale mají globální ambice a nekrčí se v koutě.

Ten druhý muž, šéfkuchař, chválil Čechy, že když jednou člověka přijmou, bývá to přátelství na celý život. Jen by nám přál, abychom byli pozitivnější, aktivnější, abychom měli větší sebevědomí a věřili v sebe a svoje schopnosti. A dodává, že je nutné, abychom si přestali stěžovat na naše životy a bědovat nad nimi. (Občas mám pocit, že je to náš národní sport.)

I český Honza půjde do světa

I já jsem na začátku podnikání nebyl nijak ambiciózní a nevěřil jsem, že je možné uspět mimo Českou republiku. Nicméně to se postupem času měnilo. Tím, jak jsem začínal věřit víc sám v sebe, ve své dovednosti a v to, že můžu uspět, tak jsem začal mít chuť jít do světa. A nyní už spouštíme projekty s ambicí jít za hranice.

Musím říct, že jsem rád, když vidím mladou generaci, která už je ambiciózní a chce do světa. Rád si čtu a poslouchám příběhy Čechů, kteří uspěli ve světě.

Toto video jsem natočil proto, abychom si uvědomili, že jsme opravdu šikovní, že toho můžeme ve světě hodně dokázat, k mnohému přispět. I z nás se mohou stát hvězdy. Jen musíme změnit náš způsob uvažování a vidění světa.

Líbí se vám článek, sdílejte ho

Udělejte si test osobnosti