fbpx

Pět kroků k odvaze a sebevědomí

Sebevědomí - 5 kroků k odvaze a sebevědomí

1. Nenechte se odradit svým strachem

Nenechte se odradit svým strachem a udělejte tak svůj první krok k odvaze. Odvaha neznamená nebojácnost.  Odvaha znamená jít navzdory svému velkému strachu do neznáma. A v tom je velký rozdíl. Člověk, který nepociťuje žádný strach, je považován za blázna. Člověk, který svůj strach poslouchá a který ho nechá určovat pravidla, je zbabělec. Člověk, který se však pustí do neznáma a svůj strach přemůže, je člověk odvážný. Tím, jak se budete snažit čelit svému strachu a postupně zdolávat různé výzvy neznáma, poroste pocit vaší vnitřní hodnoty.

 

2. Vytrvejte. Nevzdávejte se v nesnázích!

Odvaha znamená nebát se podstoupit riziko, jelikož měníte věci, které dobře znáte, za věci zcela neznámé, vaše pohodlí za chvíle riskantní. Dopředu nikdy nevíte, jak daná věc dopadne. Nevíte, zda to dokážete, či nikoliv. Odvaha nemusí být vždy „hlučná“, někdy to může být jen slabý hlásek, který vám říká, ať to zkusíte další den znovu a znovu. Nevzdávejte se, vydržte. Jen odvážní dokáží vytrvat i v nesnázích!

3. Jděte za hlasem svého srdce

Cesta srdce je i cestou odvahy. Pokud se tedy budete řídit svým srdcem, nikoliv svou hlavou, stanete se odvážnými. Hlava je plná především toho, co již znáte. Hlava je vychytralá. Hlava se řídí většinou logikou a snaží se vás uchovat v bezpečí. A tak je to v pořádku. Ale srdce je připravené riskovat. Lidé, kteří se řídí POUZE tím, co je správné, nic vzrušujícího nezažijí. Udusí v sobě totiž všechnu touhu a vášeň, nepustí se do žádné zásadní změny, jelikož předem ví, že to není rozumné či že to nemá perspektivu. Odvážit se znamená ztratit aspoň na okamžik pevný základ pod nohama. Neodvážit se, znamená ztratit sám sebe!

 

4. Nebojte se opustit bezpečí, riskujte!

Odvahu nepotřebujete jen ve chvíli, kdy chcete zažít nějaké dobrodružství. Odvahu potřebujete i na běžná životní rozhodnutí. Odvaha je zapotřebí i ve chvílích, kdy se hodláte osamostatnit a postavit se po škole na své vlastní nohy. Odvahu je potřeba mít i v době, kdy se rozhodujete, jak naložíte se svým partnerským vztahem, nebo při změně svého zaměstnání. Odvahu potřebujete i k tomu, abyste nechali své vlastní děti dělat věci, které ony dělat chtějí. Odvaha je zapotřebí ke všemu, kdy musíte opustit bezpečný prostor, v němž žijete, když musíte učinit nějaké důležité rozhodnutí nebo když chcete zažít něco dosud nepoznaného.

 

5. Podporujte to, o čem si myslíte, že je správné

Pokud totiž začnete podporovat dobro, ostatní se k vám zajisté přidají.  Postavit se zlu bývá totiž někdy významnější, než nad zlem zvítězit. A když s  dobrem někdo začne, ostatní se už jistě přidají.

 

Další články na téma: sebevědomí, jak si zvýšit sebevědomí, motivace, jak překonat strach

Jak se vypořádáváte se strachem? Máte na to nějakou svoji metodu?

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti