fbpx

O čem je slovní sebeobrana?

O čem je slovní sebeobrana?

Ne vždy vítězí ten nejsilnější argument. Naopak. Často se stává, že zvítězí DRZOST a OTRLOST. V takových případech se necháváme zaskočit a následně mlčíme. Navlékáme se do role oběti.

Schopnost pohotově a duchaplně reagovat je nesmírně důležitá. Hodí se nám v osobním a profesním životě. Díky ní se cítíme SEBEVĚDOMĚ  a SEBEJISTĚ.

Tuto dovednost je třeba rozvíjet a následujících pár článků vám ukáže směr, jak reagovat na vybrané slovní útoky a nástrahy. Dozvíte se, jak reagovat na HLOUPÉ NARÁŽKY a jak se zachovat v TRAPNÝCH SITUACÍCH.

Nejde o to, abyste se dokázali blýsknout originální a vtipnou odpovědí, ale zachovali si sebeúctu a sebedůvěru.

Jaké jsou principy slovní sebeobrany?

  1. moment překvapení
  2. sebejistota
  3. určitá dávka zlomyslnosti

MOMENT PŘEKVAPENÍ – pohotové a pádné odpovědi počítají s momentem překvapení. Protivník nesmí tušit, co odpovíte.

Ovšem překvapení není jen o tom, co řeknete. Často vyplývá z konkrétní situace, ve které jste se ocitli.

SEBEJISTOTA – stát se sebejistým je hlavní cíl slovní sebeobrany. Mnoho nepříjemných situací vzniká jen proto, že si málo věříte.

Abyste se stali pány situace a určovali její spád musíte si zachovat chladnou hlavu.

ZLOMYSLNOST – být zlomyslný není tak lehké. Navykli jsme se chovat k okolí přátelsky, zdvořile a uctivě. Díky ní jsme vlídní a přátelští k lidem, kteří si to nezaslouží.

A proto v situacích, kde nám je zdvořilost k ničemu, nám slušnost brání přiměřeně reagovat. Místo abychom se bránili vhodnými slovy, svírá nás pocit ochromení a chováme se neohrabaně.

Udělejte si test osobnosti