fbpx

Ukázky

O čem je slovní sebeobrana?

Ne vždy vítězí ten nejsilnější argument. Naopak. Často se stává, že zvítězí DRZOST a OTRLOST. V takových případech se necháváme zaskočit a následně mlčíme. Navlékáme se do role oběti.

Schopnost pohotově a duchaplně reagovat je nesmírně důležitá. Hodí se nám v osobním a profesním životě. Díky ní se cítíme SEBEVĚDOMĚ  a SEBEJISTĚ

… více o slovní sebeobraně 

 

Nenechte sebou manipulovat

Když vás někdo vyzve k nějakému činu? Ptáte se sebe: „Je to v mém zájmu?“

„Franto řekni mi tři důvody, proč by jsi se měl stát vedoucím týmu zrovna ty?“ žádá majitel firmy pana Nováka. „Zaprvé mám na to kvalifikaci a zkušenosti s vedením menšího týmu, který podával nejlepší výsledky. Zadruhé jsem v tomto projektu od začátku a velmi dobře znám klienta a jeho požadavky. No … a zatřetí… asi bych z toho měl radost.“

… více o obraně proti manipulaci 

 

Právě proto

Většina z nás reaguje na námitky třemi způsoby.

  1. Snažíme se je popřít: „To vůbec není pravda.“
  2. Zlehčujeme námitku: „Nebuď takový pesimista.“
  3. Odsouváme ji na druhou kolej: „Určitě, zato (ale) jsme udělali …“

Ve všech případech říkáme druhému člověku: „Ty nemáš pravdu, správné je co tvrdím já.“ A často se stává, že napětí mezi vámi eskaluje.

… více o tom, jak přesvědčit 

 

Vhodný komentář zklidní situaci

Pokud si na vás někdo vylévá zlost, nemá cenu se s dotyčným hádat. Mnohem lepší řešení je zklidnit protivníka vhodně zvoleným komentářem.

Vůbec nemá smysl diskutovat s někým, kdo je v ráži a chce si vybít svůj hněv. A taktika, kdy člověk dělá, že neslyší, nelze provádět donekonečna.

Jakým komentářem tedy zastavit vůz plný urážek a výčitek?

… více o tom, jak zklidnit situaci 

 

Jak zvládat trapné situace

Vzpomínáte si na situace v životě, kdy jste se cítili trapně a zahanbeně? V tu chvíli jste si neuvědomovali, že vlastně nejde o žádnou tragédii.

Naučit se reagovat v trapných situacích je jedna z nejvíce praktických dovedností pro život.

… více o tom, jak zvládat trapné situace 

 

Máte pravdu

Místo abyste se obhajovali, tak svého protivníka podpoříte a výtku zveličíte. Tímto způsobem odzbrojíte protivníka a publikum ocení vaší sebeironii a bude stát na vaší straně.

Tato technika působí suverénně a je velmi účinná. Obzvláště v přítomnosti publika.

„Teda, Petře, ty jsi strašně vychrtlý,“ utrousí kolega směrem k Petrovi. „No to je fakt,“ souhlasí Petr, „přemýšlel jsem o tom si strčit sirky do uší, abych nepropadal kanálama.“

… více o technice máte pravdu 

 

Protiútok

Protiútokem vracíte soupeři jeho rány pod pás.

Winstonu Churchillovi se na jednom večírku dostalo nelichotivého komplimentu. Lady Astrová mu sdělila: „Kdybych byla vaší manželkou, podala bych vám jed.“ Churchill ihned zareagoval : „Kdybych byl vaším manželem, vzal bych si ho sám.“

… více o tom, jak vrace rány 

 

 

Udělejte si test osobnosti