10 věcí důležitých pro život, které vás ve škole nenaučí

 

štěstí, motivace, radost, tady a teď, úspěch, sebekoučink, emoce - 10 veci dulezitych pro zivot, ktere vas ve skole nenauci

Ve škole vás naučí spoustu věcí, ale většinu z nich bohužel v životě nevyužijete. Je sice pěkné, že umíte vyjmenovat tvůrčí období Karla Čapka, Ale – při vší úctě – je to informace, kterou v životě asi nikdy nepoužijete.

Jaké dovednosti se potřebujeme doučit, abychom žili spokojeně?

Naučte se pracovat s penězi

To, co odlišuje bohaté od chudých, je dovednost zacházet s penězi. U peněz nejde o to, kolik vyděláte, ale jak s penězi umíte pracovat. Nezáleží na tom, jestli vyděláváte 15 nebo 50 tisíc. Důležité je umět peníze rozdělit. Příklad: 10 % půjde vám na vaše radosti, 60 – 70 % by mělo jít na režii a 20 – 30% by měly tvořit úspory a rezervy. Je to jednoduchý způsob, se kterým vyjdete a uspoříte. Domácnost je malá firma, a proto je důležité sledovat náklady a mít investiční plán.

Umět se rozhodnout

Každé rozhodnutí ovlivňuje váš život, některé méně a jiné více. V některých případech mohou být následky katastrofální. Příkladem může být třeba výběr partnera. Abyste se uměli dobře rozhodnout, je důležité poznat sám sebe, umět rozlišovat potřeby a mít jasno v tom, jaký chcete mít život. Pokud cítíte, že to je to správné rozhodnutí, je pravděpodobné, že se rozhodnete dobře. A co je nejdůležitější? Abyste ze svého rozhodnutí měli dobrý pocit.

Nesrovnávat a neporovnávat

Jedna z největších pastí, které podléháme, je to, že se porovnáváme s ostatními. Srovnáváme, jak vypadáme, jaké máme auto, kolik vyděláváme. Vždy tady budou lidé, kteří budou krásnější, budou mít větší barák, více toho stihnou, budou umět lépe vařit. Zaměřte se na sebe a na svůj život. To, jakou máte barvu očí nebo – my muži – velikost přirození, nezměníte. Ale je to vaše, tak to mějte rádi. Mějte jasno v hodnotách, v prioritách. Jenom tak přestanete ostatní hodnotit a zmizí závist.

Nebojte se rutiny a stereotypu

V poslední době si všímám trendu, kdy se rutina hodnotí jako něco špatného a nežádoucího, jako požírač požitků a kreativity. Lidé sice tvrdí, že preferují různorodost, pestrost, možnost volby. Psychologické studie ale ukazují, že se cítíme lépe a šťastněji ve stabilním prostředí a s omezeným množstvím voleb. To dává našemu životu řád a jistotu. Každou zaběhlou rutinu můžete přece vždy pozměnit a porušit.

Spát alespoň 7 hodin

Spánek je potřeba, kterou nelze nahradit. A je to základní předpoklad dobrého zdraví a emoční vyrovnanosti. Počet hodin spánku je individuální záležitost, odborníci se však shodují na tom, že potřebujeme spát alespoň 7 hodin.

Zpochybňujte experty a odborníky

Máte tendenci odborníkům bezmezně důvěřovat a neposlechnout hlas intuice? Klinické studie zdokumentovaly, že když slyšíme mluvit odborníka, tak se vypne ta část mozku, která ovlivňuje svobodné rozhodování. Oborníci nejsou neomylní. Mnoho vědeckých poznatků, které platily před 10 lety, už neplatí. Takže – nechte si poradit, ale rozhodněte se sami, sami za sebe. Nejlepší odborníkem na svůj život jste vy sami.

Znovu se naučte prožívat radost

Zkusili jste se někdy zeptat lidí, co pěkného v poslední době zažili? Udělejte to. Většina z nich odpoví, že nic. Proč? Není to proto, že by se ve vašem životě nevyskytovaly zajímavé věci nebo radostné zážitky. Jde o to, že je neumíte prožít. Jako by byly vaše smysly otupené a duše si pospávala. Můžete být na dovolené, ležet na pláži, ale řešit, co všechno vás čeká po návratu. V tu chvíli je důležité něco jiného.

Pečujte o svá přátelství

Blízcí přátelé jsou jednou z nejdůležitějších věcí. Kdo má přátele, je šťastnější. Lidé bez přátel konzumují více alkoholu, méně sportují, cítí se unavení a otrávení. Nemají s kým sdílet, připadají si osamělí a zbyteční. Sám si vzpomínám, jak mi během rakoviny dělal lidský kontakt moc dobře. Přátelství je důležitá životní opora. Pečujte o ně.

Buďte vděční

Asi jste si všimli, že téměř všichni zdůrazňují praktikovat vděčnost. Jde o to, abyste si ji uvědomovali. Když si vědomě všímáte věcí, za které jste vděční, tak se zvyšuje vaše spojenost a pocit štěstí. Ve Státech prodávají diáře vděčnosti. Je to proto, že svoji pozornost koncentrujete na věci dobré a pozitivní a neberete je jako samozřejmost. To, že dnes vidíte západ slunce, znamená, že vás včera nepřejelo auto. A přitom každou vteřinu někde na zemi v důsledku dopravní nehody zemře několik lidí.

Naučte se soustředit

Schopnost se soustředit je klíčem k úspěchu, a to téměř v každé činnosti. Abychom se mohli soustředit, je nejdůležitější umět si navodit vnitřní klid. To se můžete naučit třeba meditací nebo vědomou pozorností během jednoduché činnosti. Sedněte si každý den na půl hodiny se sluchátky na uších, zavřete oči a vnímejte svůj dech, svoje tělo. Vnitřní klid potřebuje trénink. Chodit jste se taky nenaučili za jeden den.

 

Které další věci vás ve škole nenaučí?

Další články na téma štěstí, motivace, radost, tady a teď, úspěch, sebekoučink, emoce.

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti