4 principy, jak komunikovat vítězně

komunikace - 4 principy, jak komunikovat vítězně

Ani ty nejlepší argumenty, které použijete při hádce, argumentaci, nemusejí znamenat výhru. Víte, jak jednat s lidmi, abyste se vyhnuli hádce, a přesto dosáhli svého?

1. Žijte podle svého

Žijte svůj život přesně tak, jak vám to připadá správné. Mnoha konfliktům se totiž můžete vyhnout tím, že budete poslouchat vlastní intuici. Většinou se ale bohužel chováme tak, že ostatním odsouhlasíme i to, s čím nesouhlasíme.

Proč? Nechceme totiž druhé ranit, a tak raději ubližujeme sami sobě. To pak ale snadno vede k tomu, že jsme nespokojení a snadno se začneme hádat.

2. Zapomeňte na zobecňování

Když už k hádce dojde, řešte jen to, co vás aktuálně trápí. V žádném případě nevytahujte staré problémy. Úplně nejhorší věcí je pak zobecňování větami typu: „Ty nikdy … Ty vždycky …“

Naopak – dobré je mluvit o svých pocitech a přidat nějaký konkrétní aktuální příklad: „Poslední dobou mám pocit, že ti na mně už tolik nezáleží, když se se mnou ráno ani nerozloučíš.“

3. Nikdo není ani horší ani lepší člověk

Nezáleží na tom, jak vážného tématu se vaše hádka týká. Vždycky byte se ale měli vyhnout jakýmkoliv soudům či hodnocení svého protějšku. Zapomeňte proto na věty typu: „Vidíš, jaký jsi chudák, ani povýšit tě nechtějí!“ Takové věty se totiž většinou člověka dotknou dlouhodobě. A to jistě nechcete.

Zaměřte svou pozornost na fakta a dejte druhému prostor na tok tomu, aby mohl formulovat svůj vlastní názor. To, že s ním nebudete ve finále souhlasit, neznamená, že je horší, než ten váš.

4. Poslouchejte a dejte najevo zájem

Při hádce by se ke slovu měly dostat obě strany. To znamená, že máte být nejenom slyšeni, ale máte také poslouchat. Dejte druhému prostor k tomu, aby se mohl k situaci vyjádřit. A dejte také najevo, že jste ho poslouchali. Dobré je například jeho argument nahlas zopakovat.

Nezapomeňte si ale nastavit určité hranice, kdy pro vás hádky začne být již neúnosná. Každý z nás má totiž své limity, kdy začne trpět jeho sebeúcta. Chcete-li si získat něčí respekt, musíte ho mít v první řadě sami k sobě, i když to někdy může znamenat, že budete řešení muset odložit na jindy.

 

Přečtěte si články o: komunikace, asertivita, verbální komunikace, komunikační dovednosti, rétorika, vyjednávání

Líbí se vám článek, sdílejte ho

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti