fbpx

5 aktivit, kterými si rychle a efektivně vyčistíte hlavu

Skoro polovinu bdělého času strávíme sněním, nebo lépe řečeno přemýšlením nad jinými věcmi, než které zrovna potřebujeme. Snadno tak ztratíme přehled, co zrovna děláme a musíme se často znovu „dostávat do flow“, abychom vůbec něco udělali. Tato roztěkanost je velice častou příčinou, proč nám některé úkoly trvají tak dlouho. A v návaznosti na to se cítíme ve stresu a nešťastní.

Nejlepší způsob, jak se roztěkanosti zbavit, je vyčistit si hlavu. Zbavit se všech těch zbytečných myšlenek, kterými se potřebujete zabývat až později (nebo vůbec). Vyzkoušejte tyto.

Jděte se projít

V současné době je to třeba ještě více než kdy dřív. Jste zavřeni doma? Přinejmenším jednou za den vyrazte a procházku. Ideálně někam do zeleně, příroda se stále znovu a znovu osvědčuje jako povzbuzující na těle i duchu, uklidňuje a nechává ve vás onen těžko popsatelný pocit klidné mysli.

Malujte

Jistě jste už slyšeli o metodách automatického psaní či malování. Nezáleží, jestli kreslit umíte, nebo vrcholem vašeho umění je domeček a panáček s tyčkami místo končetin. Zkrátka si pořiďte svoje vlastní pastelky (opravdu, dětské nechte dětem) a čárejte si na papír duhy, kolečka, čtverečky, vytvářejte obrazy. Dobrý nápad je také pořídit si omalovánky, těch pro dospělé stále najdete spoustu. A šup do toho.

Hrajte

Máte doma starý xylofon, nebo dokonce umíte na kytaru? Odložte na chvíli práci a jen tak si hrajte. Další výhoda home officu, vytřískejte z něho, co to dá. A „zatřískejte“ si i na onen hudební nástroj. Opět nezáleží, jestli hrajete od dětství, nebo nemáte ani špetku hudebního sluchu. Prostě se chvíli jen tak bavte.

Pohrabte se v hlíně nebo pečte

Probuďte v sobě skrytého kutila, na zahradě nebo v kuchyni. Kontakt s hlínou podobně jako procházka navazuje kontakt vás samých s přírodou. Nevěříte v to? Zkuste to jen tak pro zábavu a třeba si pište vědecké poznámky, jak moc to s vámi nic nedělá. Důležité je, abyste se soustředili na něco jiného než na práci a vyčistili si hlavu. S pečením je to stejné. Bez přísného dodržení receptu bude výsledek nekonzumovatelný? Skvěle – právě soustředění se na recept je onou pověstnou mindfulness aktivitou.

Vnímejte, co děláte

Ani jedna z aktivit vás neoslovila? Najděte si vlastní! Podstata odpočinkových aktivit, při kterých uvolníte a vyčistíte mysl, je v plném soustředění se na jiný úkol. Takže si běžte zahrát střílečku nebo uklidit nádobí. Uklízení obecně se dá výborně využít. Důležité je, abyste se plně soustředili na aktivitu, při níž není třeba úplně přemýšlet. Vnímejte, jak po nádobí teče voda, jaký pocit ve vašich prstech zanechává mýdlová voda, prožívejte, jak kuchyně potom voní.

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti