fbpx

8 způsobů, jak se osvobodit od své minulosti. Nechte to už být

8 způsobů, jak se osvobodit od své minulosti. Nechte to už být

Emoční zranění máme všichni. Některá jsou povrchová a jiná tak hluboká, že z nich máme jizvy na srdci. Obzvláště, pokud nám ublížil někdo blízký nebo jsme byli v kontaktu s emočním jedem příliš dlouho.

Špatné vzpomínky a zkušenosti často uvězňují vaši mysl, zbaví vás svobody a omezují spontánní projev. Ale i přesto mnoho lidí chce zůstat v tomto vězení. Proč? Protože to je jednoduché a bezpečné. Nemusí se totiž pouštět do neprozkoumaných vod.
Emoční zranění vytváří toxické myšlenky, které začnou vytvářet váš svět, váš život, váš osud. Vaše minulé zkušenosti vás začnou svazovat a vy nebudete moct jít dál.

To, jací jste a v jakém světě žijete, je dáno střípky z minulosti, které se zapsaly do vaší mentální knihy, do vaší nervové soustavy, do vašeho těla. V této knize je zapsáno vše, co se vám stalo. A je v ní také napsáno, co se stane, protože podle této knihy se pak orientujete v sobě a v okolním světě.

Někdy nám kniha slouží dobře, jindy je velmi špatným pánem.

Každou knihu můžete přepsat. Můžete se podívat jinak na staré příběhy a oprostit se od trpkosti a pocitu marnosti. Nové kapitoly mohou být plné života a vášně.

1. Buďte k sobě upřímní

Abyste se mohli vydat jinou cestou a vykročit k lepší budoucnosti, je třeba, abyste byli k sobě upřímní, abyste si nenalhávali, že vás na místě drží křivda, špatná zkušenost, trauma nebo cokoliv jiného. Může být pohodlné vymlouvat se na minulost nebo na okolnosti, ale to vám nepomůže a nikam vás to neposune. A zároveň mějte respekt k tomu, co se vám stalo, a nezlehčujte to.

2. Ohlédněte se zpět

Někdy je třeba hodně odvahy, abyste se mohli vrátit do minulosti. Proč? Znovu se totiž otevírají naše rány a to bolí. Vrací se návaly vzteku, křivdy, sebelítosti a bezmoci. První krok někdy může být těžký a bude chvíli trvat, než k němu sebereme odvahu. Ale stojí to za to. Není dobré zamrznout na místě a pak umírat s pocitem promarnění a nevyužité příležitosti. Bez ohlédnutí zpět nemůžete přepsat pocit z minulosti.

3. Všímejte si dobra a kvalit

Urovnaná minulost spojená s něčím dobrým vede i k příjemné budoucnosti. Nerýpejte se jen v bolístkách a traumatech. To způsobuje retraumatizaci. Při vracení se do minulosti je důležité si všímat příjemných věcí, toho hezkého, co jsme zažili, co pěkného se vám stalo. Jestliže se bojíte jít do dalšího vztahu, protože ten předchozí skončil nevěrou, uvědomte si, že před fatální zkušeností byl vztah plný krásných okamžiků. Ke všemu zlému můžeme najít protiváhu.

4. Ukliďte si

Možná uschováváte mnoho věcí, které podporují ustrnutí v minulosti – zapomenutá trička vašich „ex“, dary od nenáviděných kolegů. To vše jsou balvany, které se kupí kolem a negativně ovlivňují vaše podvědomí. Tyto věci vyházejte. Vyzkoušejte to a uvidíte, jak je to osvobozující.

5. Malujte si krásnou budoucnost

Staré a nefunkční se lépe opouští, když před sebou máme lepší možnosti a vyhlídky. Sněte, vytvářejte si pozitivní představy, roztáhněte pořádně křídla. Pozitivní představy jsou velmi výživné a hojivé. Všímejte si krásy kolem sebe. Krása a příjemné okamžiky jsou palivem pro motor, který vás táhne vpřed.

6. Změňte vzorce svého chování

Knihu svého života píšete sami, vy si vybíráte vaši roli a váš charakter. Nelíbí se vám ta současná? Změňte ji. Byli jste obětí? Staňte se hrdinou. Byli jste malí a bezvýznamní? Dejte si hlavní roli a neschovávejte se. Vybočte ze zajetých kolejí, začněte objevovat nové cesty do práce, začněte zkoušet nové věci. Posilujte vaši odvahu a hodnotu. Ale pozor! Jděte jen do takových výzev, které zvládnete. Než uběhnete maraton, musíte nejdříve dobře zvládnout běh na 10 km.

7. Jednejte

Přestaňte spoléhat na to, že to udělá někdo za vás. Je to váš život a jen vy jste za něj zodpovědní. Nepřenechávejte zodpovědnost na někom jiném, na okolnostech a nevymlouvejte se na osud. Slibte si, že budete jednat tak, abyste se mohli hrdě podívat do zrcadla. Nečekejte na to, co vám život přinese, vědomě tvořte svoji budoucnost.

8. Vytrvejte a stůjte si za svým

Jakmile se začnete měnit, začne se měnit život i všem ostatním. A vaše okolí z toho nemusí být nadšené, začnou vám to rozmlouvat, vracet vás do zaběhnutých kolejí, tvrdit, že si komplikujete život, argumentovat tím, že jim se to stalo také, ale kvůli tomu neobracejí svět naruby. Vytrvejte a zůstaňte u svého odhodlání. To, že oni nic nezměnili, je jejich problém.

Přečtěte si články o: sebekoučink, koučink, motivace, sebevědomí, štěstí, jak být šťastný, osobní rozvoj

Líbí se vám článek, sdílejte ho

 

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti