fbpx

9 schopností pro dlouhodobý úspěch

Čím starší jsme, tím spíše spoléháme na dovednosti, které už máme. Ke vzdělávání je přece škola, že? Ale úspěch nepřijde sám jenom proto, že děláme svou práci a doufáme.

Následujících 9 dovedností je nadčasových. Nikdy se vám nepřestanou vyplácet a budete z nich těžit celý život. Osvojte si je a nastartujte svou úspěšnou cestu životem.

1. Time management

V dnešní době nepřekvapivá informace. Nejčastější chyba, kterou při organizaci svého času děláme, je soustředění se na hořící úkol. Tedy že se zabýváme tím, co je v tuto chvíli urgentní nebo s čím šéf zrovna prásknul na stůl. Zapomínáme přitom na to, co je opravdu důležité. Jak nejlépe zvládnout za den úkoly, které ten den opravdu potřebujete? Ráno si napište seznam úplně všech věcí, které musíte splnit a alespoň zhruba je seřaďte od nejdůležitějšího po nejméně urgentní. A teď škrtněte celý seznam kromě prvních tří položek.

2. Emoční inteligence

Ve zkratce se jedná o schopnost vcítit se do druhých. Hlavně ale díky ní lépe chápete ostatní lidi a jejich motivy, pomáhá lepší orientaci ve složitých sociálních situacích. Pomáhá při rozhodování, ovlivňuje, jak se chováme, a nakonec díky ní snáze dosáhnete pozitivního výsledku.

3. Naslouchat

Skutečné naslouchání není to stejné, jako když na chvíli umlknete, protože mluví ten druhý. Naslouchání je o skutečném vnímání toho, co někdo říká. Naučte se naslouchat a odemknete nejen smysluplné konverzace, ale i porozumění.

4. Říkat NE

Slovo „ne“ není sprosté, zahanbující ani líné. Jednoduše nastavíte, kde máte hranice, nebudete dělat nic navíc, nic co nechcete a neocitnete se zavalení úkoly, které nejsou vaše. Naučte se říkat „ne“.

5. Požádat o pomoc

Žádost o pomoc je skutečně dovednost. Málokdo to totiž umí a většinou se snažíme všechno vyřešit sami. Nic pořádného by ale lidstvo nezvládlo, kdybychom si nepomáhali. Osvojte si tedy umění přiznat, že něco nevíte nebo neumíte a pak najděte pomoc. Ať už je to kurz, nebo pomocná ruka někoho vedle vás.

6. Vědět, kdy mlčet

Je příjemné dát průchod svým emocím. Ale jen v tu chvíli, už jen o dvě minuty později nastupuje pocit viny a přání vzít výbuch zpátky. Uprostřed konfliktu je vždy lepší si věci napřed promyslet.

7. Chopit se iniciativy

Abychom něco dokázali, musíte vystoupit ze své komfortní zóny a riskovat. Osvojte si slovíčko „ještě“. Neumím programovat – ještě. Neumím mluvit na veřejnosti – ještě. Nevím, jak tenhle konkrétní úkol splním – ještě. Iniciativa vás v životě dostane nejdál. Chopte se jí a přestaňte jen mluvit o svých snech, aktivně po nich jděte.

8. Kvalitní spánek

Nepopulární fakt, ale je to tak. Kvalitní spánek v dostatečné délce potřebujeme. Jeho nedostatek zpomaluje mozkové funkce, a ovlivňuje tak naši schopnost přemýšlet, činit rozhodnutí, zpracovávat informace a rozumně s nimi nakládat. A v neposlední řadě také snižuje práh trpělivosti aneb snadněji nás něco podráždí.

9. Být pozitivní

Nevidíme svět takový, jaký je, ale jací jsme my. Pozitivní nálada se dá naučit a jakmile to zvládnete, život bude snazší, milejší a zábavnější. A s tím už se dá dokázat spousta věcí.

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti