Ne vždy vítězí ten nejsilnější argument. Naopak. Často se stává, že zvítězí DRZOST a OTRLOST. V takových případech se necháváme zaskočit a následně mlčíme. Navlékáme se do role oběti.
Schopnost pohotově a duchaplně reagovat je nesmírně důležitá. Hodí se nám v osobním a profesním životě. Díky ní se cítíme SEBEVĚDOMĚ a SEBEJISTĚ.
Tuto dovednost je třeba rozvíjet a následujících pár článků vám ukáže směr, jak reagovat na vybrané slovní útoky a nástrahy. Dozvíte se, jak reagovat na HLOUPÉ NARÁŽKY a jak se zachovat v TRAPNÝCH SITUACÍCH.
Nejde o to, abyste se dokázali blýsknout originální a vtipnou odpovědí, ale zachovali si sebeúctu a sebedůvěru.
Jaké jsou principy slovní sebeobrany?
MOMENT PŘEKVAPENÍ – pohotové a pádné odpovědi počítají s momentem překvapení. Protivník nesmí tušit, co odpovíte.
Ovšem překvapení není jen o tom, co řeknete. Často vyplývá z konkrétní situace, ve které jste se ocitli.
SEBEJISTOTA – stát se sebejistým je hlavní cíl slovní sebeobrany. Mnoho nepříjemných situací vzniká jen proto, že si málo věříte.
Abyste se stali pány situace a určovali její spád musíte si zachovat chladnou hlavu.
ZLOMYSLNOST – být zlomyslný není tak lehké. Navykli jsme se chovat k okolí přátelsky, zdvořile a uctivě. Díky ní jsme vlídní a přátelští k lidem, kteří si to nezaslouží.
A proto v situacích, kde nám je zdvořilost k ničemu, nám slušnost brání přiměřeně reagovat. Místo abychom se bránili vhodnými slovy, svírá nás pocit ochromení a chováme se neohrabaně.