fbpx

Čeho před smrtí nejvíce litujeme?

Čeho před smrtí nejvíce litujeme?

Jak docílit toho, abychom odešli smíření sami se sebou? Možná vás inspiruje tento článek.

Smrt je téma, které nepůsobí optimisticky, ale bytostně se dotýká každého z nás. Zároveň v době, kdy člověk čelí smrti, neuvěřitelně roste, mnohdy se v něm probouzí skrytá síla a dochází k neobyčejným změnám. Je to období rekapitulace, období bilancování nad životem.

Na smrt se nelze připravit. Každý odchod je unikátní a každý ho prožívá jinak. Někdo lituje věcí, které nestihl, a jiní odcházejí naprosto smíření.

Ve fázi bilancování a zvažování se objevuje nejčastěji lítost nad tím, co jsme neudělali. 75% lidí lituje, že někam nejeli, s někým se nesetkali, něco neřekli, o něco se nepokusili.

Málokdo lituje toho, co udělal, a to i v případě, že to udělal špatně.

Smrtelnost nám umožňuje docenit každodenní všední život

Ve chvíli, kdy čelíme své konečnosti, si mnoho lidí začne uvědomovat, že to, co prožili, bylo hezké, a že si toho málo vážili. Smrtelnost nám umožňuje docenit každodenní všední život.

5 nejčastějších politování

Bronnie Ware, australská sestra, vydala na toto téma knihu: Pět nejčastějších politování umírajících (The Top Five Regrets of the Dying). Při péči o umírající často slyšela tato přání:

  1. Kéž bych měl odvahu žít podle sebe, ne podle očekávání druhých.
  2. Kéž bych tolik nepracoval
  3. Kéž bych měl odvahu vyjádřit své city
  4. Kéž bych zůstal v kontaktu se svými přáteli
  5. Kéž bych si dovolil být šťastnější

Jak se z myšek a přání umírajících ponaučit pro současný život?

Těch věcí je samozřejmě hodně, třeba dělat věci tady a teď, více riskovat, abychom nelitovali, že nám něco podstatného uteklo, hezky se chovat k lidem, abychom neměli výčitky, rozmýšlet, co je důležité a co není.

Brát život se vším všudy s veškerou roztodivností i zdánlivou nespravedlností. Dělat práci, která vám přináší radost a pocit smysluplnosti.

Budete litovat … lítost jako motivace

Až bude příště váhat, jestli něco udělat, využijte lítost jako motivaci. Pouhých pár minut uvažováním nad tím, jak moc budete litovat, že jste něco neudělali, bude pro vás účinnou motivací. Proto se psaní vlastního nekrologu (projev o životě zemřelého) využívá jako motivace, vytvoření si představy, jaký chcete vést život.

Ze všech smutných slov, která kdy byla vyřčena nebo zapsána

Americký básník John Greenleaf Whittiera, kdysi poznamenal: “Ze všech smutných slov, která kdy byla vyřčena nebo zapsána, jsou nesmutnější právě tato: Mohlo by to být …”

Slova „mohl jsem“ vám pomohou lépe volit, žít vědoměji a šťastněji.

A je důležité dodat, že je v pořádku v průběhu života na smrt nemyslet a nebát se jí. Nelze plně žít pod Damoklovým mečem ve strachu, co bude zítra.

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti