Čeho si na sobě vážíte?

Napadlo vás někdy, jak těžko se na tuto otázku odpovídá?

Občas ji položím klientovi a většinou dostanu odpověď odvozenou od toho, jak se mu právě daří nebo jak jej vnímá okolí.

Mnoho lidí má nedostatek sebedůvěry – ne té hrané, ale té opravdové. Té, která vychází z našeho nitra. Není nutné opakovat, že základ zdravého sebevědomí dostáváme už v dětství. Někdo ho má dostatek, jiný zase strašně málo.

A co dělat s tím, když jsme sebevědomí v dětství nedostali?

Nikdy není pozdě na to, abychom dospěli. Dokud si nezačneme vážit sami sebe, budeme neustále prahnout po pochvale, zalíbení a schválení našeho jednání a budeme se vyhýbat kritice a „pohlavkům“. Tím však dáváme velikou moc lidem, kteří nás „hladí“ nebo „pohlavkují“.

Dospíváme v tom okamžiku, kdy dobře známe své klady a kdy naše sebeúcta nestojí na tom, jak nás momentálně vnímá okolí. Proto je důležité ukázat světu, že si sami sebe vážíme, a čeho si na sobě vážíme. Je to důležitý pilíř i odrazový můstek pro období, kdy se nám nedaří nebo kdy nejsme spokojeni se svou současnou situací.

Proto si sami sobě dávejte medaile, chvalte se a radujte se z dosažených úspěchů.

Ten, kdo si váží sám sebe a ví, co chce,  vyzařuje fluidum, které ostatní fascinuje a přitahuje a díky kterému si ho váží i ostatní.

Pokud vám někdo pomohl začít si vážit sám sebe nebo změnil váš pohled na vás samotné, napište mi o tom do komentáře.

 

3 Responses
 1. Anien Hoka

  Nejvíce mi pomohli ti, kteří mě nejvíce trápili. Je to jako stlačování pružiny, až když jste na doraz získáte tu velkou sílu věci měnit. Je to útrpná cesta, ale stojíte na začátku a vidíte vše před sebou, protože za vámi již nic není. Když je naše pružina stlačována málo nebo občas, vyžaduje změna velkou dávku sebereflexe a disciplíny bojovníka :), protože málé věci je tak snadné opomenout.
  Přeji Vám krásný den
  BTW: Nemáte hvězdičkou označeno políčko se jménem, a přitom je váš systém vyžaduje.
  Pisateli se následně objevi Error a celý příspěvek se smaže. Pokud to nevzdá procvičí se v psaní:)

 2. Jan Patrman

  Anien,

  je vidět, že jste měla hodně silného vnitřního bojovníka. Určitě je to jeden ze způsobů, jak si vytvořit silnou vnitřní sebeúctu.

  Mějte se krásně.

  Honza

 3. Anien Hoka

  Děkuji.
  Bojovník hledá ztracené části sebevědomí. Sebeúcta přichází až potom co jsou funkční části na svém místě:D, alespoň u mě.
  Příjde mi, že sebeúcta a sebevědomí jsou tak trochu jako vejce a slepice. Jak to s nima vlastně je?
  “Moc přemýšlení..bude z toho polévka” řekla M.D.Rettigová
  😀

Leave a Reply