fbpx

Čmárejte si. Budete produktivnější

Čmárání si je podvědomá činnost. Možná i vás učitelka na základní škole napomínala, ať toho necháte a soustředíte se na ni. Tak jste se odnaučili. Ale víte, že ono bezmyšlenkovité čmárání vám v soustředění naopak pomáhá? Jak nejrůznější studie postupně potvrzují, čmárání opravdu podporuje soustředění, ne naopak.

Čmárání ulevuje od stresu

Spontánní značky, které vytváříte během čmárání, vám pomáhají přemýšlet. Verbální informaci, kterou dostáváte právě během přednášky, porady nebo třeba při zadávání úkolu, podpoříte i vizuální. Lépe si ji zapamatujete a celkově z informace uchováte více.

Nenápadná aktivita vám tak pomůže být produktivnější. Čmárání pomáhá lépe se soustředit a zároveň si zapamatovat více informací. Malůvky vás nutí, abyste myšlenkami zůstali u probíraného tématu. A samotný akt kreslení ulevuje od stresu. Nemusíte být Picasso, i kdyby vaše malůvky vypadaly „jako od prvňáčka“, pořád se díky nim cítíte dobře.

V neposlední řadě patří k výhodám čmárání tvořivost. V malůvkách toho na papír přenesete více, než kdybyste si jen psali poznámky. Díky tomu zapojujete další centra mozku, podporujete kreativitu a ve výsledku vás toho napadá více a kreativnější řešení.

Pořiďte si sešit

Až se tedy znovu budete cítit pod tlakem, bez nápadů nebo nešťastní, sáhněte po prázdném papíře či si rovnou kupte celý sešit a nechte ruce bloudit. Neolitujete.

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti