fbpx

Co musíte udělat pro úspěch ve světě financí? Inspirujte se jedním z nejlepších finančníků

Inspirujte se životem jednoho z nejúspěšnějších finančníků_blog
Jako dítě Warren Buffett miloval čísla a statistiky.

Buffett se narodil ve městě Omaha v americké Nebrasce 20. srpna roku 1930, jen deset měsíců po nechvalně proslulém Černém pátku, kdy zkrachovala americká burza a tím uvrhla Spojené státy do Velké hospodářské krize.

Buffettův otec Howard byl populární burzovní makléř, jemuž se však i v nepříznivých časech dařilo prodávat spolehlivé jistiny a dluhopisy. Na rozdíl od mnoha jiných rodin tak Buffettovi krizí příliš neutrpěli a ve třicátých letech si žili poměrně spokojeně.

Malý Warren to však neměl jednoduché.

Jeho matka Leila byla despotická, vznětlivá a děti často ponižovala a obviňovala.

Jako dítě proto hledal všemožné způsoby, jak ze zhoubného vlivu nevypočitatelné matky uniknout. Terčem matčina hněvu častěji bývala Warrenova starší sestra Doris, ale Buffett se přesto snažil popudlivé matce vyhýbat, a únik nakonec našel – v číslech, statistikách a procentech.

Proto také později miloval školu, protože představovala odlišné prostředí, kde se mohl učit oblíbenou matematiku.

V první třídě Warren často chodíval po škole ke kamarádovi Russovi a sedávali spolu na schodech na verandě a zapisovali si poznávací značky projíždějících aut. Rodiče si mysleli, že se chlapci snaží vypočítat frekvenci písmen a čísel na značkách. Ve skutečnosti ale kluci tajně doufali, že díky jejich záznamům jednou policie dopadne lupiče, kteří by chtěli vykrást místní banku – Russovi rodiče bydleli na jediné ulici vedoucí od banky z města.

Jindy zase Buffett trávil víkendy u otce v práci, kde se bavil zapisováním cen akcií na velkou tabuli v otcově kanceláři.

Ostatní členové Buffettovy rodiny si jeho zájmu o čísla, pravděpodobnosti a statistiky všímali a podporovali ho. V osmi letech dostal od dědečka knihu o baseballových statistikách, kterou si brzy zamiloval, a hodiny se snažil zapamatovat si každé číslo.

Další ceněný dárek dostal od své oblíbené tety Alice – příručku o složité karetní hře bridge, čímž se zrodila jeho pozdější celoživotní vášeň.

Warren tak trávil čas v bezpečí svého pokoje zabořený do oblíbených knih, daleko od vznětlivé matky, a dával přednost spolehlivějším společníkům – číslům.

[pl_button type=”primary” link=”https://smartus.cz/e-Shop/snehova-koule-warren-buffett-a-skola-zivota/” target=”blank”]Přečtěte si Sněhová koule[/pl_button]

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti