Jak se naučit trpělivosti?

Jak se naučit trpělivosti?

Ráno vyskočíte z postele, rychle si jdete udělat kafe a jen máloco vás přes den vytočí tak, jako pomalý internet, stojící kolona aut nebo čekání na důležité podklady. Jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou se v životě musíme naučit, je trpělivost.

Zjistěte proč

Když věci nejdou podle vašich představ, začínáte být nevrlí a netrpěliví? Mnoho lidí má pocit, že příčina netrpělivosti je mimo ně, že za to může například nešikovná pokladní. Jenže tak to není.

Netrpělivost vzniká v naší hlavě. A je dobré zjistit, proč jsme v dané chvíli tak nedočkaví.

Je například typické ráno, ale my pociťujeme napětí, aniž bychom věděli proč. Odbýváme pak čištění zubů, rychle do něčeho kousneme a utíkáme do práce. Spěch a nesoustředěnost způsobují ještě silnější pocit nespokojenosti.

Je dobré zjistit, proč vlastně tak spěcháte. Utíká vám něco? Přicházíte o něco důležitého? Co vás to žene a honí? Kde se to vzalo? Odkud to pochází?

Odpověď můžete najít často až v dávné minulosti. Já třeba cítím mírné napětí, když někam odjíždím. Z dětství si pamatuji, že když jsme někam odjížděli, tak byl můj otčím nervózní, netrpělivý, všechny „komandoval“, tvářil se otráveně a byl nepříjemný.

Trpělivost je třeba trénovat

Na netrpělivost neexistuje jiný lék než trénink. Pokud se vám nelíbí slovo trpělivost (protože v sobě nese utrpení, trápení), tak místo trpělivosti se učte laskavosti. Učte se být k sobě laskaví. Začněte s jednou jedinou aktivitou. Ideální situace je třeba oběd v restauraci, kde musíte čekat, než přijde číšník, než vám donesou jídlo, účet. Užijte si tyto prázdné momenty, které stejně moc neurychlíte.

Časový rozdíl mezi tím, když něco honíte, a tím, když věci necháte být, je minimální.

Mějte odvahu žít jinak

Multitasking je dnes náboženstvím a mít „toho hodně“ je znakem důležitosti a významu. Ale možná, že ve skutečnosti takhle žít nechcete, ale nevíte, jak se odtrhnout od běžícího davu.  A možná nemáte odvahu začít žít jiný život.

Nechte ostatní, ať se klidně honí, ať nestíhají, ať se zlobí a rozčilují. Žít jiný, klidnější a vyrovnanější život není záležitostí hormonů nebo genů. Je to v první řadě věc vašeho rozhodnutí.

Mějte připravený plán B

Ať se zlepšujeme sebevíc, čas od času přijde krize. Tak to prostě chodí. Může přijít v koloně aut, kdy spěcháme na důležitou schůzku, nebo když očekáváme povýšení, a místo nás povýší kolegu.

V takových chvílích je důležité mí připravený plán.  Zkuste se 10 krát  zhluboka nadechnout. To zklidní vaše tělo i mysl.

Sepište si 5 věcí, na které se vám v životě vyplatilo počkat, a tento seznam noste u sebe. Dejte si ho třeba do peněženky nebo ho mějte uložený v mobilu. Prostě ho mějte připravený po ruce.

V takovém seznamu je ukryta důležitá a uklidňující zpráva: “Některé věci je dobré nechat uzrát. Vyplatí se si počkat.”

 

Líbí se vám článek, sdílejte ho

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti