fbpx

4 metody, jak se znovu začít radovat ze života?

4 metody, jak se znovu začít radovat ze života?

Mnoho lidí se mylně domnívá, že radost je limitována věkem. Nicméně radovat se jako děti se můžete v dospělosti i ve stáří. Jen radost k nám už nepřichází tak přirozeně, a proto je třeba to dělat vědomě, hledat, být zvídavý. A hlavně – dovolit si radost prožít.

Dělejte toho méně

Lidé žijí s domněnkou, že čím starší jsou, tím méně je důvodů k radosti. Ale tak to není. Důvodů k radosti máme kolem sebe pořád stejně.

Co se tedy změnilo? Pod tíhou povinností a seznamu úkolů nemáme prostor a čas ji prožívat. Je tedy třeba zpomalit a začít dělat méně věcí. Když se řítíme z jedné aktivity do druhé, jsme ve stresu a nemůžeme si užít krásné okamžiky a věci kolem nás. Když se řítíte po dálnici, jak moc si užijete krásnou krajinu, kterou projíždíte?

Když zpomalíte, máte čas a prostor prožívat, vychutnávat, obdivovat, užívat si. Na prožívání radosti si musíte udělat prostor. Co tedy vyškrtnete ze svého seznamu, abyste mohli prožívat věci naplno?

Užívejte si naplno

Být tady a teď znamená být vědomě pozorný k věcem, které se právě odehrávají. A většinou to bývají věci naprosto obyčejné. Jdete si udělat kávu, cestou si příjemně popovídáte s kolegou.  V konvici je už horká voda a vy se těšíte na první doušek kafe.

Mozek se dokáže soustředit jen na jednu věc, a tudíž v jeden okamžik nemůžete “být tady a teď” a zároveň myslet na otravné běhání po úřadech. Radost si nemusíte ani plánovat ani kupovat. Je uvnitř vás, je to vnitřní „zatetelení“, které si můžete sami aktivovat. Radost pramení z malých věcí.

3 Úspěchy denně

Ke spokojenosti stačí tak jednoduchá věc, jako napsat si tři věci denně, které se vám povedly, líbily, za které jste vděční. Například při cestě do práce pozorujete nádherný východ slunce,  kolegyně vám řekla, jak vám tu sluší, dokončili jste náročný úkol. Když toto budete dělat jeden měsíc, váš pocit radosti a spokojenosti rapidně vzroste.

Buďte také přející a naučte se reagovat na pozitivní zprávy. Řekněme, že váš kamarád byl povýšen. Jaká bude vaše reakce? Zklamaně řeknete: “Super, to teď budeš mít asi hodně práce a už se moc neuvidíme, co?” To je špatná reakce. Nechte si o celé události vyprávět. Tak budete moci prožívat radost i s ním.

Riskujte a nevyhýbejte se náročnému

Problém současné doby je, že ke všemu přicházíme až příliš snadno. Máte žízeň? Pak jednoduše jdete a natočíte si vodu z kohoutku. Už nemusíte o věci tolik usilovat. S pohodlím přichází i nuda, stereotyp a jednotvárnost.

Nelze mít 24 hodin denně sluníčkovou náladu, prožívat jen pocity radosti, štěstí a neustále se usmívat. Abychom toto mohli prožívat, musíme si dovolit být občas zranitelní, smutní, vydat se náročnější cestou a neustále na sobě pracovat. Spojenost se dnes stává předmětem závisti, protože si více a více uvědomujeme, že nám ji peníze, drahá dovolená nebo nejnovější auto nezaručí.

Líbí se vám článek, sdílejte ho

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti