fbpx

Jak si získat důvěru publika?

Jak si získat důvěru publika
Navažte oční kontakt a odhalte své slabiny. Získáte si tím důvěru publika.
Žádné publikum není stejné a každý váš projev se také bude lišit. Existují ale osvědčené techniky, které vám pomůžou s jakýmkoliv přednášením na veřejnosti.

První rada zní: ukažte, že jste jen člověk. Proč je to potřeba?

Lidé se během evoluce naučili chránit se před fakty, které by jim mohly narušit dosavadní vnímání světa. Proto jsme obezřetní, když máme přijmout nové nápady, které nám prezentuje někdo cizí.

Dejme tomu, že pijete hodně kávy. Nemůžete si pomoct, nikdy jí nemáte dost. Profesor biologie na vysoké škole, kde studujete, ale neustále prohlašuje, že pití kávy způsobuje rakovinu. Vzdali byste se dobrovolně své oblíbené návykové látky?

Nejspíš ne. Jako většina lidí byste byli k takovému názoru skeptičtí. Jinými slovy, zareagovali byste stejně jako každý člověk – chránili byste svůj pohled na svět a nedůvěřovali informacím, které ho mohou ohrozit.

Jako řečník tudíž musíte své publikum odzbrojit natolik, aby bylo otevřené vašim názorům. K tomu vám pomůže, když ukážete, že jste taky jenom člověk.

Když odhalíte své slabé stránky a navážete oční kontakt, velmi vám to pomůže naklonit si publikum na svou stranu.

Pokud jste důvěryhodná osoba a zakládáte svůj projev na faktech, většina lidí to pozná čistě jen z vašeho pohledu. Navažte proto s diváky oční kontakt, protože tak uvidí, že vám můžou věřit.

K vytvoření důvěry je také nezbytné ukázat své slabé stránky. Představte si třeba kovboje, který přijde do saloonu plného hostů. Pokud chce přítomné ujistit, že nepřišel všechny na místě postřílet, musí jasně ukázat, že není ozbrojen. Když si hosté uvědomí, že kovboj přichází v míru, vydechnou si úlevou.

Stejný princip platí pro vaše publikum. Když se „odzbrojíte“ a ukážete, že jste zranitelní, diváci se uvolní a přestanou být ostražití. Ačkoliv se možná bojíte ukázat, jak jste nervózní, nebo přiznat, že se červenáte, může vám to naopak pomoct – snadno prokážete, že jste jen člověk, aniž byste se museli snažit.

Jen odhalení lidské tváře vám ale stačit nebude. Dalším krokem je dávat si pozor na pravidla slušného chování a srozumitelně vysvětlit, jak to myslíte.

[pl_button type=”primary” link=”https://smartus.cz/e-Shop/prednasejte-jako-na-tedu/” target=”blank”]Přečtěte si TED talks[/pl_button]

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti