fbpx

Jak vychovat děti tak, aby se dokázaly vypořádat s každou situací?

Jak vychovat děti tak, aby se dokázaly vypořádat s každou situací
Na novopečené rodiče se odevšad valí hromady rad a tipů na bezpečné postýlky či učení na nočník. Všechny rady mají za cíl, aby vaše dítě bylo šťastné a spokojené. Jednu zásadní věc vám ale nikdo nevysvětlí – jak rozvíjet mozek dítěte? Důležité je děti naučit, jak interpretovat různé situace, v nichž se octnou, a jak je řešit.

Na činnosti mozku závisí naše osobnost, kterou formují životní zkušenosti a zážitky. Každý zážitek má na mozek vliv. Když například naše dítě dostane hysterický záchvat, vyvolá to v mozku rodiče reakci určitých neuronů. Pokud ty samé neurony zapojujeme pravidelně, vytvoří se mezi nimi spojení.

Učit děti vypořádávat se s různými situacemi tvoří základ výchovy. Neznamená to ale, že máte děti chránit před negativními zážitky. Úkolem rodičů je naučit dítě, aby plně využívalo kapacitu svého mozku, a umělo se tak vyrovnat se vším příjemným i nepříjemným.

Klíčové je, aby jednotlivé části dětského mozku – o nich budeme mluvit později – dokázaly pracovat najednou a v rovnováze. Tento princip je základem školy výchovy jménem „whole-brain parenting“, pro niž je zásadní, aby děti plně využívaly mozkovou kapacitu.

Jak ale tohle děti naučit? Začněte sami u sebe!

Pokud sami budete kapacitu svého mozku využívat naplno, vaše děti vás začnou napodobovat. Když dítě dostane záchvat vzteku, běžná reakce rodičů je buď se také naštvat, nebo reagovat odtažitě a nepřístupně. Zkuste místo toho příště zapojit empatii a zjistit, co přesně dítě štve, a zbývající kapacitu mozku zapojte ke zvládání vlastního vzteku.

Abyste toho ale byli schopní, nejdřív musíte zjistit, jak váš mozek funguje. Na to se zaměříme v následujících kapitolách.

[pl_button type=”primary” link=”https://smartus.cz/e-Shop/rozvijejte-naplno-mozek-sveho-ditete/” target=”blank”]Přečtěte si Rozvíjejte naplno mozek svého dítěte[/pl_button]

Udělejte si test osobnosti