fbpx

Jak zabránit zmenšování mozku?

V dnešní době je mnoho potravin, které buď zatracujeme nebo vychvalujeme do nebes. Třeba taková káva. Nejdříve se na ni sesypala vlna kritiky za to, že negativně ovlivňuje spánek a zažívání a následně se jí dostalo uznání pro její antioxidační účinky.

Denně se potýkáme s tolika matoucími informacemi, že tápeme v tom, co jíst a čemu se vyhnout. A to platí obzvláště o tucích.

A co náš mozek a tuky

Je důležité mít na paměti, že tuky dělíme na dva typy:

Prvním typem jsou nenasycené mastné kyseliny, které najdeme v takových potravinách jako panenský olivový olej, avokádo nebo například makadamové ořechy. Tyto tuky jsou pro nás dobré a měli bychom jich jíst dostatek. Proč? Chrání naše neurony a podporují přenos mezi nimi.

Studie zveřejněná v časopise JAMA Internal Medicine se zaměřila na středomořskou stravu, která je bohatá právě na potraviny s nenasycenými tuky. Účastníci výzkumu konzumovali týdně litr olivového oleje. Jejich uvažování, pozornost a paměť se postupně zlepšovaly a po šesti letech se u nich snížilo i riziko výskytu demence.

A pak jsou tu ty špatné tuky: nasycené. Ty najdeme především ve zpracovaných potravinách jako jsou sušenky, margarín a také v některých veganských sýrech. Vysoká konzumace těchto tuků se spojuje se zvýšeným rizikem Alzheimerovy choroby a zmenšováním mozku. Další studie z roku 2015 potvrzuje, že schopnost zapamatovat si slova se zhoršuje s každým gramem nasyceného tuku, který sníme.

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti