fbpx

Jaké existují nevědomé programy? Mužské archetypy

psychologie osobnosti - test osobnosti, motivace, sebekoučink, psychologie osobnosti, jak sbalit holku

Podle teorie Carla Gustava Junga je každý z nás obdařen vrozenou sadou archetypů. Ty jsou uložené hluboko v našem nevědomí a jsou zodpovědné za naše jednání či prožívání. Archetypy jsou ovlivněny psychickou zkušeností celých generací a jsou součástí našeho kolektivního nevědomí.
A co to ty archetypy vlastně jsou? Jde o typické motivy, které vypovídají o hlavních zkušenostech lidstva. Stávají se pak jakýmisi symboly. Ačkoliv se to tak možná nezdá, mužské archetypy jsou stále aktuální i dnes, v postmoderní době. Přitom vždy zahrnují to, jak vzniká moc, jak se ovládá, sdílí či užívá pro dobro ostatních.

 

Hrdina

Hrdina jako někdo neporazitelný. Nic ho nezastaví, má nekonečné množství životů. Zdá se, že je silný, nepřemožitelný. Je si jistý tím, co chce. Nikomu se přitom za své cíle nezodpovídá. Jako ilustrační příklad může sloužit v podstatě jakýkoliv hrdina z akčních filmů. Hrdina je nedospělý bojovník. Chlapec, který hledá vlastní hranice a zároveň je také překonává.

Král

Silná vnitřní i vnější autorita. To je to, co charakterizuje archetyp krále. Moudrý král je sebejistý, neohrožený a také netouží po tom, aby ho ostatní obdivovali. Poskytuje zdravou nezávislost, samostatnost a jasně vytyčené hranice. Platí pak, že čím je větší král, tím větší království může spravovat.
Pokud ale král není v rovnováze, může se snadno stát slabochem nebo dokonce tyranem. Lze ho snadno rozpoznat podle toho, jak jedná s dětmi. Jeden na ně křičí, druhý se výchovy nezúčastňuje. A jak jde na výchovu dětí král, který je moudrý? Má jasné priority, dává dětem prostor, ale zároveň určuje mantinely.

Čaroděj

Proměňovat nepochopitelné v pochopitelné – to je atributem čaroděje. Je to charismatická postava, archetyp uvědomění, vědomí, růstu a proměny. Opět ale může mít dvě stránky. Jedna se snaží dostávat do hloubky, poznávat smysl i stíny svého já.
Druhá je pak ale jakýmsi ničitelem, který uvěří ve vlastní moc. A snadno ho pak přemůže pýcha. Jak takového člověka poznáte? Tak například v zaměstnání jako někoho, kdo manipuluje ostatními apod. Pozitivní čaroděj s lidmi nemanipuluje, ale umí v pravý čas překvapit svým originálním nápadem.

Bojovník

Stálost a odvaha. Přesně tyto vlastnosti vyjadřují postavu bojovníka. Tento archetyp rád ochraňuje své hranice, ať už reálné, nebo psychologické. Vyžaduje a také sám přináší odvahu a vytrvalost. Agresivitu umí vybíjet smysluplně. Má přirozenou potřebuje ochraňovat ženy. Špatný bojovník pak využívá vlastní energii k tomu, aby získal úspěch, slávu. Tím se pak z ochránce stává ničitel.

Milenec

Schopnost prožívat vtahy a intimitu a také je navazovat. Archetyp milence oceňuje krásu života a užívá si ji. Ve své zralé podobě pak zjemňuje ostatní archetypy, ale nedělá z nich slabochy.
Tento archetyp je velice důležitý pro vtah mezi mužem a ženou, ale zároveň i pro plnohodnotné žití obecně. Jeho záporným alter egem je pak postava ve stylu Casanovy, na druhé straně pak typický maminčin mazánek.

 

Přečtěte si další články na téma test osobnosti, motivace, sebekoučink, psychologie osobnosti, jak sbalit holku

Líbí se vám článek, sdílejte ho.

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti