fbpx

Jaký máte vztah k penězům? Jak ovlivňuje váš pocit štěstí?

Bohatství - Jaký máte vztah k penězům? Ovlivňuje váš pocit štěstí

 

Vnímáte peníze jako prostředek k získání něčeho, co chcete? Nebo jsou pro vás cílem jako takovým? Jak moc chcete být bohatí? A co to o vás vypovídá?

Už jste si někdy představovali, jaké by to bylo vyhrát stamiliony v loterii? Přemýšleli jste už také o tom, co byste s takovou sumou peněz dělali? Plánovali jste, kam byste jeli, co byste si koupili? A možná si myslíte, že pak už byste byli jen a jen šťastní … Nebo snad ne?

Když víte, co si přejete, je jedno jestli je sen reálný nebo ne

Bdělé snění nám pomáhá lépe formulovat naše cíle. Přitom ani tak nezáleží na tom, zda jsou naše sny reálné či nikoliv. Podstatná je sama schopnost snít o něčem, čeho bychom rádi dosáhli.

Sněte, nežijte jen teď a tady

Naprostá absence životních cílů je sice na jednu stranu dobrá, protože nám to umožňuje plně se soustředit na přítomnost, ale na druhé straně pak svůj život spíše přežíváme, než prožíváme. Když si ale něco dokážeme vysnít, jsme pak schopnější uvažovat podobně i v každodenních plánech. V podstatě tím trénujeme svou mysl.

Skromný člověk = dobrý člověk?

Někteří lidé mají neustálou potřebu na všem šetřit, nakupovat ve slevách a schovávat každičký účet. Nekoupí si něco „jen tak pro radost“, protože to zkrátka a dobře nepotřebují. Takový minimalismus zní možná chvályhodně, protože pak budete mít přeci našetřeno… Je ale vždy dobré chovat se jako strýček Skrblík?

Snaha ušetřit za každou cenu může být duševní porucha

U některých lidí může být chorobné šetření i příznakem duševní nemoci. Uvedu příklad. Jedna mladá žena trpěla kdysi anorexií. Její chorobné neutrácení je dnes vlastně jejím důsledkem. Zatímco dříve si odpírala třeba čokoládu, dnes si zakazuje cokoliv kupovat.

Mnozí z těch, kteří se takto chovají, si připadají výjimeční. Tím, že okatě myslí na budoucnost a šetří peníze, se ale vlastně v určitém smyslu sebepoškozují. Taková porucha by přitom měla být léčena stejně jako třeba již zmíněná anorexie. Je však důležité začít s terapií pozvolna. Zkuste si pro začátek třeba koupit něco malého pro radost, i kdyby to mělo stát třeba jen dvacet korun. I to je totiž úspěch.

Peníze jsou jako přítel, který vám pomáhá

Tak co, už víte, jak byste naložili s výhrou ve Sportce? Nebo jste spíše typ člověka, který nad takovými věcmi vůbec nepřemýšlí? Jaký je zdravý přístup k penězům, to se v dnešní době poměrně těžko určuje.

Peníze jsou dnes určitým způsobem sebehodnocením. Přitom ale to, že vyděláváte méně než špičkový manažer, ještě neznamená, že jste horší člověk. Je důležité to s penězi příliš nepřehánět. Spíše je berte jako přítele, kterého máte rádi a který pro vás občas něco dobrého udělá.

Přečtěte si články o: bohatství, jak vydělat peníze, motivace, štěstí, úspěch, vydělávání peněz

Líbí se vám článek, sdílejte ho

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti