fbpx

Jste ve stresu? Potřebujete jen tužku, papír a 30 vteřin

Nedávná studie na Kalifornské univerzitě odhalila snadný způsob, jak bojovat proti stresu. Lepší než tabulka čokolády nebo panák něčeho ostřejšího. K úlevě bohatě stačí, když své pocity pojmenujete a napíšete.

Pojmenujte negativní pocity

Znáte ten pocit z hororových filmů, že se příšery bojíte nejvíce ve chvíli, kdy o ní ještě nevíte? A jakmile stojí před hrdinou filmu, už vám tak děsivá zdaleka nepřijde. Stejně funguje i toto pojmenování.

Napište si, čeho přesně se bojíte, co vás stresuje a co to ve vás vyvolává. Pojmenování a napsání emocí vás podvědomě přinutí, abyste je lépe pochopili. Zvláště s češtinou nemáte jinou možnost, je totiž mnohem přesnější než třeba zrovna angličtina. Díky pochopení lépe porozumíte, co se ve vás zrovna odehrává. A právě to je první krok, abyste negativní pocity porazili a zbavili se jich.

Až se budete znovu cítit ve stresu, vyzkoušejte tento návod:

  1. Přiznejte si, že zažíváte nepříjemnou chvíli.
  2. Zapište si pocity, které prožíváte a co se vám honí hlavou. Je lepší snažit se použít co nejméně slov – najděte to správné.
  3. Připomeňte si, že stejně se občas cítí každý. Však proto pro všechno už existuje název.
  4. Buďte k sobě milí a vytvořte si mantru, která vám pomůže se uklidnit. „Všechno je v pořádku“, „Já to zvládnu“, „O nic nejde“. Záleží na vás.

A nakonec, pokud se vám nepříjemné pocity a/nebo myšlenky vracejí, na čistý list papíru je opět sepište a zopakujte kroky ještě jednou. A také nezapomeňte, že mantra je s postupem času stále účinnější.

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti