fbpx

Laboratoř lásky – s 95% jistotou lze odhadnout, který pár spolu zůstane

Zajímá vás, jaké je tajemství párů, které spolu zestárli a nezatrpkli, ale naopak si to užili? S láskou je to stejné jako se štěstím. Láska přeje připraveným.

V současné době psychologové dokáží s více než 90 % jistotou odhadnout, který pár spolu vydrží, a to bez ohledu na to, jestli jde o heterosexuály, homosexuály, páry bezdětné, ale i páry s dětmi, páry mladé i staré.

Laboratoř lásky

V 70. letech psychology začalo zajímat, co stojí za stoupající rozvodovostí. A tak John Gottman a Robert Levenson v roce 1986 vytvořili laboratoř lásky. V ní zpovídali novomanžele a přitom sledovali jejich fyziologické reakce.

Po 6 letech stejné páry vyzpovídali znovu, ať byli spolu nebo do sebe. Páry rozdělili do dvou skupin. Ty, které spolu zůstaly, nazvali “tvořitelé” a ty, co to vzdali, “bořitelé”.

Výzkum odhalil jednu zásadní věc. Čím neklidnější partneři během rozhovoru byli, tím pravděpodobnější bylo, že se rozejdou. Přestože se páry bavily o příjemných věcech, vykazovaly známky agresivity k protějšku, byly jako na trní, měly rychlejší pulz a jejich tělo bylo v nepatrné tenzi.

Naopak tvořitelé působili klidným dojmem, a i když se spolu hádali, bylo zřejmé, že si důvěřují a jsou si blízcí.

Nejdůležitější jsou situace, které působí jako nedůležité

Psychology zajímalo, jak se tvořitelé chovají ve zdánlivě banálních situacích.

U všech párů začali rozlišovat tendence “obracet se k” protějšku a “odvracet se” od svého partnera. To je způsob, jak partner reaguje, když s něčím přijdeme, na něco ho upozorníme. Když je partner zabrán do svého a v podstatě druhého ignoruje, nemá pár moc šanci na přežití. Naopak, když partner překoná únavu a projeví zájem, tak pár spolu nejspíše zůstane.

Jde často o zdánlivé prkotiny typu: “Pojď se podívat, motýl.” Motýli vám můžou být úplně ukradení, ale pokud chcete mít funkční vztah, zvednete se z křesla a půjdete se podívat, projevíte zájem. Když to neuděláte, váš protějšek si začne vytvářet odstup, a je po intimitě. Láska se začne vytrácet.

Partner může být i rakovinotvorný

Páry, které spolu vydrží, tvoří lidé, kteří v 87 % případů druhého neignorují. Právě naopak, projevují o něj zájem.

Partner nebo partnerka, která se chová chladně, neřkuli druhým pohrdá, zabíjí vzájemnou lásku. Dokonce může způsobovat i vážné zdravotní problémy. Pohrdání prokazatelně oslabuje imunitu.

Vlídnost je ve vztahu důležité pojivo. V takovém vztahu se lidé cítí pochopení, docenění a milovaní.

Někteří lidé jsou přesvědčení, že lidé jsou buď vlídní, nebo ne. Naopak páry, které žijí ve funkčním vztahu, věří, že vlídnost je možné si vypěstovat. Ale člověk se u toho často zapotí.

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti