fbpx

Protiklady lásku odpuzují

Tvrzení, že protiklady se přitahují, v partnerských vztazích opravdu neplatí. Alespoň ne dlouhodobě. Naopak. Nejlépe „to klape“ lidem, kteří si jsou co nevíce podobní- ať už vzhledově, sociálním původem nebo výší platu.  V opačném případě vztahy nemívají dlouhodobé trvání.

Inzeráty typu: VŠ, 36 let, Praha, nekuřák, sportovní postavy, příjemný, hledá pohodovou slečnu, jsou často bezcenné. Ženy často tyto inzeráty rozšiřují o výroky typu „zlomené srdce, náhoda, nový začátky, víra v osudovost.

Za posledních 40 let si díky silnému vlivu zábavního průmyslu myslíme, že je normální, když milionář Eward se zamiluju do Vivian, která „se promenáduje“ po chodníku v černé minisukni a růžovém topu a která neumí používat ani příbor (z filmu Pretty Woman). Známe pohádky o Popelce, Honzovi, který si vzal princeznu. Pohádky, ve kterých ředitel velké nadnárodní společnosti, který má rád luxusní auta a jachty, miluje bohémku a „bohyni“, která léčí lidi s pomocí andělskou a šije rituální kostýmy „na uvítání“ konce světa  – 21. 12. 2012.

A přestože jsou úplně jiní, je to veliká láska, protože PROTIKLADY SE PŘITAHUJÍ, jak my tady v Čechách říkáme. Nejsem si jistý, jestli toto pořekadlo používají i jinde ve světě, protože vždy, když jsem byl v zahraničí a zmínil „naše české pořekadlo“, dívali se na mě lidé často s údivem, co to „plácám“ za nesmysly.

Představte si, jak dobře asi může fungovat vztah mezi ženou, která ráda chodí ven na večeře a do kaváren, a mužem, který jí říká: „Půjdeme domů, tam si za ty prachy, můžeme dát těch večeří alespoň pět. A v klidu se ještě podíváme na telku.“

Tak to (většinou) nefunguje.

Mnohokrát jste už mohli slyšet, že partneři mohou mít naprosto rozdílné zájmy, ale „klape“ jim to, pokud pocházejí z podobného prostředí a jsou si podobní v osobních dimenzích, mají stejné hodnoty.

To znamená, pokud mají oba rádi zábavu, společnost a jsou extroverti, introverti, houževnatí nebo naopak se o nic nezajímají a raději sedí doma na gauči a dívají se na nekonečné sitcomy.  V oblasti financí je to stejné, pokud je jeden spořivý a druhý rozhazovačný a potrpí si na luxus, bude to zřejmě vyvolávat v partnerském vtahu spoustu rozporů.

Velmi se mi líbil příklad s lyžováním, kdy oba v páru rádi lyžují, ale háček je v tom, že jeden je rád ubytovaný ve staré roubence bez topení a vody a druhý má raději prestižní wellness hotel s vířivkou a saunou. Určitě budou chtít jet lyžovat, ale …

Je celkem jedno, jestli někdo poslouchá rock, dechovku nebo country. Nepátrejte po společném vkusu, ale po stejných osobnostních rysech.

Když budou oba lajdáci a bordeláři, je to jedno. Budou si spolu rozumět, jen doma budou mít binec.

Říká se, že ideální manželství je přátelství s dobrým sexem. Vztah vydrží dlouho, pokud si s partnerem (kamarádem) rozumíme, důvěřujeme a navíc si rozumíme v posteli.

Vybavte si své kamarády. Kdo se stal vaším blízkým přítelem? Nemáte s nimi náhodou hodně společného?  Jak si budou rozumět lidé, kdy jeden má rád večírky a divoké párty a druhý samotu v lese, kdy jeden tráví celý den u krav a druhý je knihomol a neumí se bavit o ničem jiném než o knihách?

Vztah dlouho nevydrží i proto, že oba pocházejí z rozdílného prostředí. Když si kluk z vesnice pořídí slečnu z velkoměsta, která celý život žila v paneláku s ústředním topením, a bude muset v zimě zatopit nebo jít nakrmit králíky, bude to asi problém.

Občas se stává, že když si jsou dva lidé ve vztahu podobní, tak jeden z nich se „začne nudit“.  Najednou mu připadá, jako kdyby ten vztah neměl jiskru, jako by to bylo stále to samé. A tak se s partnerem rozejde a najde si někoho přesně opačného, než byl jeho bývalý partner. Ale po určitě době zjistí, že jim ten vztah nefunguje.

„Až pak mi došlo, že mě přitahovalo jen to, že byl úplně jiný. On rád trávil čas ve společnosti a domů chodil jen přespat, zatímco pro mě je domov vším, ráda si ho užívám a vylepšuju. Na mém prvním muži mi vadilo, že je úplně stejný jako já, ale proto jsem si s ním tolik rozuměla. „

Příroda nám pomáhá „se zamilovat“, abychom počali. Ale pokud si později nemáme co říct a sdílet, pak vztah a manželství může být nešťastné a rozpadnout se.

Proto nehledejme partnery s vlastnostmi, které nás fascinují.  Spíše se poohlížejme po těch, jejichž vlastnosti a osobnostní rysy jsou podobné těm našim. Pak to spíše vyjde.

Protiklady se k sobě rychle přitahují, ale také se pak zase rychle oddálí.

Udělejte si test osobnosti