fbpx

Mít smysluplnou práci je tedy zásadní, neznamená to však, že ten, kdo takovou práci má, je zákonitě šťastný


Každý den se vzbudíte, vypravíte děti do školy, přichystáte snídani a jdete do práce. Opakovat takovou rutinu týden co týden, rok co rok může být náročné – jistě už chápete, že abyste v tom mohli pokračovat, potřebujete motivaci.

Co je to motivace?

Cynik by řekl, že jediné, co člověka motivuje k práci, jsou peníze. Ale tak tomu zdaleka není. Jen se zamyslete nad tímto příkladem:

Matka říká dceři: „Když budeš každý den vynášet odpadky, přidám ti ke kapesnému 5 dolarů.“ Myslíte, že peníze jsou pro dceru jedinou motivací, aby vynášela odpadky? Pravděpodobně ne.

Motivace je totiž složitý proces, který je ovlivněn mnoha faktory, jako jsou například štěstí, úspěch, hrdost nebo naplnění. Abyste pochopili, jak je tento proces složitý, zamyslete se nad tím, proč jste ve svém současném zaměstnání. Je to opravdu jen kvůli penězům? (Pokud ano, možná byste měli svou kariéru přehodnotit!)

Mezi nejdůležitější motivační činitele patří smysl konání. Vezměme si například mladou návrhářku, která si zajišťuje všechno sama, od návrhu přes výběr materiálu až po ušití produktu. Pracuje 18 hodin denně a je ve strašném stresu, přesto v práci pokračuje, protože v ní vidí smysl.

Mít smysluplnou práci je tedy zásadní, neznamená to však, že ten, kdo takovou práci má, je zákonitě šťastný. I práce, která má smysl, může být dost skličující. Lidé se nepouštějí do vysilující a náročné práce proto, že je to dělá šťastnými, ale proto, že v ní vidí smysl. Nemyslete si tedy, že štěstí je tou správnou cestou k motivaci.

Uveďme si jeden příklad: sedět na pláži a pít piña coladu zní skvěle a možná byste právě teď dali za takový program cokoli, ale přáli byste si tak trávit každý den? Dřív nebo později by vás to omrzelo, protože je to aktivita, která postrádá smysl.

Jestliže však pocit štěstí není tím, co dává práci smysl, tak co tedy? Většina lidí nachází smysl v tom, že se podílejí na něčem větším. V tomto shrnutí se dočtete, jak tuto informaci využít k vlastní motivaci.

[pl_button type=”primary” link=”https://smartus.cz/e-Shop/odmena/” target=”blank”]Přečtěte si Odměna[/pl_button]

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti