fbpx

Mozek je nástroj, ne úložiště

Řada z nás používá mozek jako univerzální úložiště, kalendář a seznam úkolů v jednom. Zahlcujeme ho všemi možnými informacemi o nedokončených úkolech, věcech, které je třeba udělat nebo které nás zaujaly nebo informacemi o termínech a pochůzkách. Tímto zahlcováním však vyčerpáváme jako kapacitu, schopnost přemýšlet, soustředit se na práci a zabíjíme tím i svou vnitřní kreativitu.

Proč?

Lidský mozek nemá rád nedokončené věci. Nedokončenost pro něj znamená hrozbu nebo stres, a proto se neustále snaží vyřešit nedokončené problémy. A tyto problémy mozek zpracovává mimo naše vědomí.

Proto se vám občas stává, že jste například na obědě a mysl vám neustále připomíná, co ještě máte udělat. Všichni známe neodbytné myšlenky typu: cestou z práce musím koupit vajíčka, je třeba zaplatit účet za telefon. Takové myšlenky nás pak celý den pronásledují a zbytečně vyčerpávají naši energii.

Jak se tomu vyhnout?

Naprosto jednoduše. Začněte si věci zapisovat a plánovat. Zapisování dá klid vaší mysli, že na věc nezapomenete, a už vás více nebude stresovat. Zapsání je uklidňující zpráva do vašeho podvědomí: mám to zapsané, nezapomenu na to, není třeba na to myslet. Zapsání a plánování nám dává pocit kontroly.

V praxi to znamená, že když třeba píšete email a najednou si vzpomenete, že je třeba zaplatit účet za telefon, tak si úkol zapíšete a dál se soustředíte na psaní emailu.

Takhle jednoduché to je. Věci si můžete zapisovat na papír nebo do mobilu.

Nejdůležitější ale je mít úschovnu vždy nablízku. Proto si já osobně vše zapisuji do mobilu (používám aplikaci Wunderlist).

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti