fbpx

Multitasking a vyrušování jsou nepřáteli produktivity

Mnozí z nás se snaží dělat hromadu práce najednou v domnění, že tak více využijí svůj čas. Takový přístup je ale naprosto mylný. Multitasking totiž není ekvivalentem produktivity. Profesorka Sophie Leroy z Minesotské univerzity, která na toto téma vedla průzkum v roce 2009, nám osvětlí, proč tomu tak je.

Leroyová ukazuje, že když přeskočíme z úkolu A na úkol B, naše pozornost zůstane stále na první aktivitě, což znamená, že na druhý úkol se soustředíme jen z poloviny a že náš výkon je proto horší. Při svých experimentech využívala dvou skupin: skupina A řešila rébusy, ale během toho je profesorka přerušila, aby šli pročítat životopisy a hypoteticky rozhodovali o přijímání nových zaměstnanců. Skupina B měla nejdříve rébusy dokončit a až potom začít pracovat na životopisech.

Mezi těmito dvěma úkoly jim Leroyová dala rychlý test, aby viděla, kolik klíčových slov z rébusů mají stále v hlavě.

A výsledek?

Skupina A se mnohem více soustředila na rébusy, a proto se nedokázala tolik soustředit na důležitý úkol, jakým bylo přijetí té správné osoby.

Co z toho tedy vyplývá?

Multitasking naši produktivitu vůbec nepodporuje. Stejně tak nám nepomáhá ani to, že jsme neustále připojení k nějakému typu elektronické komunikace. Možná vám to připadá naprosto neškodné, ale pokud si na počítači necháte v záložkách otevřené sociální sítě a e-mail, pak už jen to, že si všimnete nového upozornění, odvede vaši pozornost, i když se mu třeba nebudete ihned věnovat.

Například v roce 2012 zjistila studie konzultantské společnosti McKinsey, že průměrný pracovník stráví více než 60 procent pracovního týdne právě elektronickou komunikací a surfováním po internetu, z čehož jen 30 procent se týká vyřizování e-mailů.

Navzdory těmto faktům mají pracovníci pocit, že pracují více, než kdy jindy. Je tomu tak proto, že dokončování drobnějších úkolů a přesouvání informací v nás vyvolává pocit zaneprázdněnosti. Ve skutečnosti nám ale jen brání se opravdu soustředit.

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti