fbpx

Na co se orientovat při investování?

Soustřeďte se spíše na to, jak se vyhnout velkým ztrátám spíše než na to, jak vydělat jmění. Nezapomínejte, že trh je nevyzpytatelný

Je tedy dobré začít brzy, ale jak rozeznáte dobrou investici od špatné? Profesionálním investorům pomáhá s řešením této otázky to, čemu říkají Čtyři základní principy.

Prvním z nich je zaměřit se na to, jak o peníze nepřicházet spíše než na to, jak je vydělat.

Nikdo přeci nechce přicházet o peníze. Ale jestli máte v plánu investovat, budete muset riskovat i ztrátu – a to znamená, že si musíte být vědomí toho, jak náročné může být znovu vydělat peníze, o které jste investicí přišli.

Řekněme, že investujete 1.000 dolarů a přijdete o 50 %, takže vám zbyde 500 dolarů. Možná se domníváte, že pokud teď vyděláte 50 %, budete mít zase to, s čím jste začali. Ale těch 50 % by vám pomohlo jen z poloviny, jelikož 50 % z vašich zbývajících 500 dolarů vám vynese jen 250 dolarů a celkem tak budete mít 750.

Abyste se dostali zpět na počáteční hodnotu, budete muset vydělat 100 % své zbývající investice.

Z tohoto důvodu byste měli dávat přednost bezpečnějším možnostem, u kterých nevidíte moc nevýhod.

Další radou, jak se vyhnout ztrátám je pamatovat na to, že nikdo nedokáže vývoj finančního trhu předvídat. I ti nejzkušenější a nejvěhlasnější investoři dělají chyby.

Ray Dalio, zakladatel slavné investorské firmy Bridgewater Associates je považován za superstar na burze, ale v roce 1971 se poučil, že nikdo si nemůže být jistý tím, co nás čeká v budoucnosti.

Toho roku prezident Nixon v Americe zrušil Zlatý standard, což vedlo k prudkému poklesu hodnoty dolaru. Všichni včetně Dalia předpokládali, že se burza také propadne, ale nestalo se tak. Naopak zaznamenala prudký vzestup. A od té doby Dalio věděl, že nikdy není možné cokoli předpovídat s naprostou jistotou.

Proto všichni odborníci vědí, že aby se vyhnuli ztrátám, také potřebují dělat investice, které budou odolné při neočekávaných zvratech na burze.

Udělejte si test osobnosti