fbpx

Nejste vaše značka bot, bankovní účet nebo práce

Vy nejste vaše práce. Nejste to, kolik peněz máte v bance.

To jsou dvě afirmace, které zazněly v roce 1999 ve filmu Klub rváčů. Fincherova filmová klasika se zabývá otázkami smyslu, identity a snů konzumní společnosti. Během filmu se doslova svlékají z falešných identit, které na sebe během života navlékli. Film rozvádí myšlenku „kdo nejsi“ (nejsi značka bot, kterou nosíš, nejsi to, kolik peněz máš v peněžence) a je mnohem méně specifický v tom KDO OPRAVDU JSI ….

Případ špatné identity

„Zastavte na chvilku proud myšlenek a dotkněte se nosu“

Tuto „výzvu“ jsem mnohokrát použil na svých kurzech a skupinových trénincích. Je to  velmi jednoduché a nikdo to nepovažuje za nic těžkého, co by nemohl udělat.

Nicméně. Když jste se narodili, tak jste nevěděli, že nějaký nos vůbec máte. Vaše ruce pro vás byly záhadný objekt – věc, kterou jste mohli hýbat, dávala vám divný pocit a občas vám ten objekt narazil do hlavy. Neměli jste žádný pocit nebo představu že to je něco „vašeho“, ani jste si asi neuvědomovali, že to je něco, co máte možnost kontrolovat a může vám dokonce i pomáhat.

Ale pak se stalo něco úžasného …

Začnete tvořit mapu. Mapu sami sebe. Začalo to vaším tělem, vašim nebližším okolím a samozřejmě vašimi rodiči. Mapa vašeho těla vám pomohla určit vazby a vztah mezi jednotlivými částmi – nezbytné k tomu abyste mohli provést akci např. dotknout se prstem vašeho nosu.

Taky jste si vytvořili mapu sami sebe, jací jste, jaké jsou vaše ne-schopnosti, ne-dovednosti, ne­­‑talenty. A tuto mapu jste od té doby neustále aktualizovali a upravovali. Tato mapa „kdo jsem“ může být také nazývána sebe-hodnocení nebo sebe-představa.

Toto sebehodnocení „kdo jsem“ obvykle používáme jako pevný bod pro náš život, na jeho základě určujeme, čeho jsme schopní, co nás omezuje, co si zasloužíme, co je důležité. Vždy když přemýšlíte o tom, co je (pro vás) (ne)možné, je to zřejmě zkontrolováno vašim sebe-hodnocením/sebe-představou.

Ale je tu jedna podstatná věc: Vaše sebe-představa je JEN MAPA. To není skutečnost, to nejste skutečně vy.

A zatímco nikdo z nás by nikdy nepopletl mapu Prahy a skutečného města, většina z nás dělá tu stejnou chybu a zaměňuje sebe-představu „kdo jsem“ se skutečností, kdo opravdu jsme.

Stejně jako mapa Prahy není skutečná Praha, tak vaše představa o tom, kdo jste/nejste skutečně vy nejste opravdu vy. Tímto vnímáním sama sebe vlastně vedeme sami sebe do pasti, ale je to jen mylně vnímaná představa.

A vy jste mnohem, mnohem a mnohem víc než co si myslíte, že jste.

Ne jenomže nejste vaše pracovní pozice, vaše bilance v bance nebo boty co nosíte …

  • Nejste vaše tělo
  • Nejste vaše neúspěchy
  • Nejste vaše minulost
  • Nejste vaše budoucnost
  • Nejste všechny ty představy o vás
  • Nejste všechny ty teorie, co je možné a nemožné
  • Nejste vaše sebe-hodnocení, sebe-představa nebo vaše ego
  • Ve skutečnosti, nejste ten koncept „kdo jsem“ co jste si vytvořili v hlavě

Tak to je vše, co vy nejste. Kdo jste?

Mějte krásný den,

Honza

 

Článek je možné dále volně šířit – bez úprav, s uvedením jména autorka a zdrojewww.chutzivota.cz.

Udělejte si test osobnosti