fbpx

O úpravách vlastní práce, originalitě a neúspěchu

3x k zamyšlení

I.

Optimisté dlouhodobě vítězí, protože jejich špatný odhad toho, jak dlouho to bude trvat nebo jak pravděpodobný je úspěch, je motivuje k tomu, aby to zkusili.

Kdybyste na začátku věděli, jak těžké to bude a jak dlouho to bude trvat, pak byste to možná vůbec nezkoušeli.

Nemůžete zaručit úspěch, ale můžete zaručit neúspěch: nikdy to nevyzkoušíte.

II.

Vaše tělo se přizpůsobuje tomu, co jíte.

Vaše mysl se přizpůsobuje tomu, co za myšlenky konzumujete.

Vaše duše se přizpůsobuje tomu, co milujete.

Čím se dnes živíte, tím se zítra stanete.

III.

Jednou z nejvíce podceňovaných kariérních dovedností, která se nikde pořádně neučí, je editace vlastního psaní.

Skvělé psaní je vlastně přepisování. Zjednodušování odstavců. Objasnění klíčových bodů. Dvojí kontrola překlepů.

Dobré psaní zapůsobí v každé práci.

Inspirace z internetu

I.

Autorka a novinářka Anna Quindlenová o tom, jak být originální:

„…z napodobenin nikdy nevzniklo nic důležitého, smysluplného, krásného, zajímavého nebo velkého. To, co je opravdu těžké a opravdu úžasné, je vzdát se toho, že budete dokonalí (tak, jak lidé očekávají), a začít pracovat na tom, abyste se stali sami sebou.

To je těžší, protože neexistuje žádný zeitgeist, který by bylo třeba číst, žádná šablona, kterou by bylo třeba následovat, žádná maska, kterou by bylo třeba nosit. Odložte stranou to, co očekávají vaši přátelé, co vyžadují vaši rodiče, co vyžadují vaši známí. Odložte stranou poselství, která tato kultura vysílá prostřednictvím své reklamy, své zábavy, svého opovržení a svého nesouhlasu, o tom, jak byste se měli chovat.

Odložte staré tradiční pojetí ženy jako vychovatelky a muže jako vůdce; odložte také nové tradiční pojetí ženy jako superženy a muže jako utlačovatele. Začněte s tím nejděsivějším, s čistým štítem. Pak se každý den podívejte na rozhodnutí, která děláte, a když se sami sebe zeptáte, proč je děláte, najděte tuto odpověď: pro mě, pro mě. Protože jsou tím, kým a čím jsem a čím chci být.

Tohle bude vždycky tvůj boj, ať je ti jednadvacet, nebo jedenapadesát. Vím to z vlastní zkušenosti. Když jsem odešla z New York Times, abych se stala matkou na plný úvazek, hlasy ze světa říkaly, že jsem se zbláznila. Když jsem z něj zase odešla, abych se stala spisovatelkou na plný úvazek, opět říkali, že jsem blázen. Ale já nejsem blázen. Jsem šťastná. Jsem úspěšná podle svých vlastních podmínek. Protože pokud váš úspěch není podle vašich vlastních podmínek, pokud vypadá dobře pro svět, ale necítíte se dobře ve svém srdci, není to vůbec úspěch.“

Zdroj: Nástupní projev na Mount Holyoke v roce 1999

Sebereflexe

Něco k zamyšlení pro tento týden.

Jak spolupracujete při své porážce?

Nechápejte to špatně. Tato otázka neznamená, že vaše současná situace je výhradně vaší vinou, nebo dokonce že je to 50/50. Pravdou však je, že do každé interakce, kterou kdy zažijete, něco vnášíte. (Přinejmenším do ní vnášíte svůj postoj.)

Jak přispíváte ke svému vlastnímu boji?

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti