fbpx

Odkládáte? Těchto 5 věcí se naučte dělat pravidelně

Všichni máme tendenci odkládat nepříjemné úkoly a povinnosti, dokud není téměř pozdě. Jenže k úspěchu je třeba je dělat nejen včas, ale ještě pravidelně. Jakých je pět klíčových dovedností, které si potřebujete co nejdříve osvojit?

Plnit složité úkoly

Čím složitější úkol, tím menší je chuť ho udělat. Bude trvat dlouho, je to komplikované a všechny možné další výmluvy, o kterých ani nevíte, že je činíte. Úkol se ale sám nevyřeší, a navíc zabírá místo v hlavě. Visí nad vámi jako Damoklův meč a zdržuje od ostatních úkolů. Zde pomáhá jen začít. Rozdělte si úkol na několik menších a snadných, určete, že budete pracovat jen 10 minut, nebo si pouze připravte nutné pomůcky. Jak začnete, je mnohem snazší pokračovat.

Soustředit se pouze na jednu věc

Multitasking už byl vyvrácen aneb víme, že nefunguje. Sice se může zdát, že uděláte více, ale ve skutečnosti práci zpomaluje. Lidský mozek se nedokáže soustředit na více věcí najednou, místo toho pouze přepíná. A časy, po které se přizpůsobuje vždy novému úkolu, právě zdržují od práce. Plňte jeden úkol po druhém.

Říkat ne

Viděli jste to už mnohokrát a stejně tolikrát to ještě uvidíte. Říkat ne je důležité pro vaši výkonnost, duševní i fyzické zdraví a stejně tak i pro vaše sebevědomí. Na všechno kývat je zkrátka nezdravé a dlouhodobě neudržitelné.

Mluvit na veřejnosti

Málokoho opravdu baví vystupovat před lidmi. To ale nemění fakt, že všichni někdy mluvíme na veřejnosti. Pokud máte potíže, začněte cvičit při nejbližší příležitosti, i kdyby to mělo (zatím) být jen k prodavačům v potravinách. Cílem je naučit se promluvit k pěti i pěti stům lidem tak, aby vám vždy všichni rozuměli.

Neztrácet klid

Každý má někdy potíže udržet vztek nebo frustraci. Věcí řečených v hněvu ale vždy olitujete. V byznysu si navíc můžete velmi ublížit, protože nejen přijdete o obchodního partnera, ale ztratíte tvář. Udržet své emoce na uzdě, i když čelíte palbě kritiky nebo jste ve stresu, vám umožní zhodnotit situaci logicky, realisticky a udržíte si důstojnost.

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti