Politujte se. Je to v pořádku. Vyzkoušejte sebekoučovací techniku pravdy

Sebekoučink - Politujte se. Je to v pořádku. Vyzkoušejte sebekoučovací techniku pravdy

To, že se čas od času cítíte pod psa, je v pořádku. Prožít si občas špatnou náladu je mnohem lepší, než s ní bojovat. Nepotlačovat negativní emoce je základem k přijetí sebe sama a také cestou k znovunalezení spokojenosti.

Naopak potlačování špatných nálad, čili popírání části našeho já, způsobuje rozpolcenost. Pokud k sobě budeme upřímní a dokážeme se politovat, špatné pocity mnohem rychleji zmizí. A my se tak budeme moci posunout dále.

Nikdo neříká, že musíte své emoce přehnaně ventilovat. Základem je být sám k sobě upřímný.

Vyzkoušejte sebekoučovací techniku pravdy. Co je její podstatou?

  1. Přesně definujte problém – v jedné větě zformulujte, co přesně ve vás vyvolalo negativní emoce, které pociťujete. “Můj šéf si na mě vylévá zlost.”
  2. Uvědomte si své pocity a pojmenujte je. “Mám strach a pociťuju úzkost, že bych mohl přijít o práci.”
  3. Vyhněte se sebekritice – neobviňujte se z toho, že jste se zachovali tak a tak. Nemá smysl plakat nad rozlitým mlékem. “Například, že jste měli jít za šéfem a říct mu, že si na vás nemá vylévat zlost jen proto, že se asi špatně vyspal.”
  4. Snažte se sami sobě porozumět – zamyslete se nad tím, proč se v dané situaci cítíte mizerně, co k tomu vedlo. “Vždycky jsem byl vedený k tomu, abych upřednostnil potřeby druhých lidí na úkor svých vlastních potřeb.”
  5. Nebraňte se tomu, co prožíváte – sami sebe politujte a buďte na sebe hodní, není na tom nic špatného. -“Mám zlost, že jsem se neuměl v té situaci ubránit. Štve mě, že je můj šéf náladovej.”

 

Umíte se politovat a být k sobě upřímní?

Přečtěte si další články na téma sebekoučink, stres, emoce, osobní rozvoj, asertivita.

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti