fbpx

Potřebujete se zabrat do práce? Nechte telefon za dveřmi

Běžný začátek pracovního dne obvykle vypadá tak, že si odložíte bundu, na stůl položíte telefon a možná vodu, zapnete počítač a zamíříte do kuchyňky pro kávu. Je to i váš případ? Pak byste se měli zamyslet nad výzkumem vědců z Texaské univerzity, kteří se zabývali lidskou pozorností a soustředěním.

Podle nich už jen přítomnost telefonu na stole, a to může být i otočený „tváří dolů“, ubírá mozku kognitivní kapacitu, která má na starosti schopnost vnímat a zpracovávat informace.

Telefon na stole vám značně přitíží

S výsledky přišli po provedení následujícího testu: Účastníci výzkumu měli vyplnit test, který vyžadoval jejich plné soustředění. Ovšem jedna skupina musela odevzdat své mobilní telefony hned při příchodu, druhá si je směla ponechat v tašce nebo v bundě a lidé ve třetí skupině byli instruováni, aby si mobil položili před sebe tak, aby jej měli na očích.

Výsledky experimentu byly jednoznačné. Participanti, kteří telefony odevzdali, měli výrazně lepší výsledky než lidé, již měli telefon před sebou. Dokonce i druhá skupina s telefony v taškách si vedla výrazně hůře než ti, již u sebe telefony neměli vůbec.

Co z toho plyne

Už jen mít telefon na dosah snižuje váš kognitivní výkon. Natož když telefon leží přímo před vámi. Problém není ani tak v tom, že telefon na očích vás může kdykoli vyrušit. Spíš že se musíte nutit, abyste na něj nemysleli, a tím se obíráte o část soustředění.

Mobil vám tedy nemusí neustále pípat upozorněními nebo se rozsvěcet, pokud máte vypnutý zvuk. Už jen jeho dosažitelnost – můžete kdykoli sáhnout vedle sebe nebo do tašky – narušuje koncentraci.

Takže až budete mít další velký projekt, na který potřebujete každou kapku svého soustředění? Nechte telefon v jiné místnosti, nebo alespoň v té bundě na věšáku. Čím dále od něj budete, tím líp se vám bude pracovat.

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti