fbpx

Předsevzetí na nový rok, které vydrží

Blíží se nový rok a po letošních zkušenostech ho všichni již netrpělivě vyhlížíme. Rok 2020 nám ale přece jenom něco dal. Čas přemýšlet nad námi samými a nad cestami, jimiž se ubíráme. Novoroční předsevzetí tak pravděpodobně budou ta nejvážnější, která jsme si kdy dali.

Dodržet je ale přesto nebude snadné. Proč se tak často vážně míněné sliby sami sobě nedaří splnit?

Mozek se mění pokaždé, když se naučíme něco nového. Každá nová informace či schopnost vytvoří v nervovém systému nová spojení. Když se jednou vzbudíte a začnete si záměrně představovat novou realitu, například se soustředíte na cíl zhubnout, přestat kouřit či denně cvičit, pamatujte: Váš mozek se přepisuje, aby dostál vašim cílům a tím pádem připravuje i fyzické tělo na novou realitu. Mentální cvičení je tak ještě důležitější, než se skutečně „dokopat“ a jít cvičit nebo napůl vykouřenou krabičku cigaret uklidit do šuplíku a už ji nevytáhnout.

Nabízím vám pět úvodních kroků, jak zvládnout dodržet novoroční předsevzetí a už nikdy se ke zlozvykům nevrátit.

1. Záměr

Napište si jasné a věcné prohlášení. Řekne to vašemu mozku, že to se změnou myslíte vážně. Ujistěte se také, že je vaše prohlášení pozitivní, vyhněte se slovům nebudu, nechci a obecným prohlášením. Vaše rozhodnutí musí být o vás.

Použijte budu jíst zdravěji, denně alespoň jedno ovoce nebo zeleninu, díky čemuž se budu cítit lépe a vypadat lépe. Či cvičím třikrát týdně, baví mě to a zlepšuje mi to fyzičku.

Čím jasnější je účel vaší změny a váš záměr, tím lépe víte, kam směřujete i jak se tam dostat. Vaše prohlášení je váš mentální kompas.

2. Myšlenky podpory

Sepište si pět důrazných a jasných důvodů, proč se chcete změnit. Tento krok je největším tajemstvím, jak dosáhnout trvalé změny. Vaše důvody by měly vzbuzovat nadšení. Měly by být osobní.

Například chcete zhubnout, protože se toužíte vejít do oblíbeného oblečení po matce či otci a mít ho na sobě při červnové oslavě narozenin. Chcete přestat kouřit, protože chcete jít příkladem pro své děti, jež zrovna nedávno přišly a samy byly cítit cigaretami.

3. Ať vaše chování odpovídá vašim záměrům

Jedna z nejtěžších věcí, když se snažíte zbavit se zlozvyku, je nechovat se tak, jak jste zvyklí po měsíce i roky. Kouřit, přejídat se, povalovat se. Rozhodnout se, co ten den nebudete dělat, vám pomůže se udržet.

Nejčastěji podehneme starým zlozvykům jednoduše proto, že dají na známé pocity. Přání, chutě a jiné tělesné touhy se vynoří, jsou ale proto, že si je mozek zapsal do systému – pamatujete, co jste četli na začátku? Nepodlehněte, potřebujete přepsat zlozvyky na jiné, právě ty se zdravým stravováním a pravidelným cvičením.

4. Pozorujte své změny

Vymyslete si systém odměn. Takových, které vám nepřipomenou staré pořádky. Za každých XY dní jeďte na výlet, nebo si jen vyrobte tabulku a každý úspěšný den si odškrtněte. Čím více proškrtaných dnů budete mít, tím méně se vám bude chtít řadu přerušit.

I pokud jeden čas spadnete zpátky do starých zvyků, prostě se do toho druhý den pusťte znovu. Neutápějte se v pocitech viny, selhání a osobního pohrdání. Takové pocity podkopou vaše odhodlání, proto se jim vyhněte. Stalo se, druhý den pokračujte v cestě.

5. Přizpůsobte své prostředí

Existuje jen málo uspokojivějších věcí, než jsou drobné připomínky, že se držíte a že se držíte dobře. Též pomáhá, když je změna součástí vašeho života, než když je oddělená. Věšte si obrázky předtím a potom, nechávejte si poznámky, zkuste „vision board“. Umisťujte je tam, ke je uvidíte každý den. Na stůl, na ledničku.

Všechny ty malé poznámečky vám připomenou, že co děláte, je důležité. Čím více se budete soustředit na svou budoucnost, tím budete motivovanější, abyste překonali každodenní realitu.

Pojďte do toho

Toto je prvních pár krůčků. Zbytek je na vás. Držím palce.

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti