fbpx

Proč má úsilí 2x větší hodnotu než talent?

Pojďme se podívat na několik rovnic. Své schopnosti k vykonávání jakékoliv činnosti vypočítáte, když své nadání vynásobíte vynaloženým úsilím. Matematicky řečeno:

talent x úsilí = dovednost

Když potřebujete dosáhnout nějakého výsledku, tak musíte využít svoji dovednost a úsilí. Tudíž opět záleží na tom, kolik úsilí činnosti věnujete. Takže tu máme další rovnici:

dovednost x úsilí = úspěch

Zde vidíte, že úsilím získáte dovednost i výsledek.

Krásně je to vidět ve sportu. Sportovec má určitě vrozené dispozice, ale pokud chce vyhrát na olympiádě, podaří se mu to výhradně tvrdou dřinou a tréninkem.

Velikou sílu úsilí si uvědomují právě ti, co se potýkají s nedostatkem talentu.

Dobrý příkladem je spisovatel John Irving, držitel literárních cen. John neměl přirozené nadání psát. Ve škole se mu nedařilo, sloh mu nešel a jednou dokonce propadl z angličtiny. Irving je dyslektik a dysgrafik, a proto mu čtení a psaní trvalo mnohem déle než ostatním.

To ale Irvinga, který psaní miloval, neodradilo, a proto mu věnoval dvakrát více času než ostatní. Irving své knihy dokonce několikrát přepisuje, dokud není s výsledkem spokojen.

Velmi dobře si uvědomuje, že vynaložené úsilí se mu vyplácí. Za svůj román Svět podle Garpa dostal v roce 1978 prestižní literární cenu National Book Award.

Udělejte si test osobnosti