fbpx

Růstové myšlení: Jak naplno využít svůj potenciál

Nastavení naší mysli ovlivňuje, jestli problémům čelíte, nebo se rovnou vzdáte. Shazujete vinu na vnější okolnosti a nic nového nezkoušíte, protože by to (podle vás) stejně nevyšlo? Upoutejte pozornost štěstěny a proměňte životní smůlu v opak. Nastavení mysli lze snadno překopat a plně tak využít svůj životní potenciál.

Růstové versus fixní myšlení

Prvně si ujasníme pojmy. Jaký je mezi těmito dvěma typy myšlení rozdíl?

Fixní myšlení znamená, že se člověk s tímto typem brzy vzdává a vyhýbá se jakékoli výzvě, má špatný pocit z úspěchu ostatních, není schopen přijímat zpětnou vazbu a jakémukoli úsilí o lepší život se vyhýbá a vysmívá se mu u jiných.

Růstové myšlení je opak. Člověk s růstovým nastavením myslipozitivní vztah ke konstruktivní kritice, má vřelý vztah k výzvám, úspěch ostatních vnímá jako inspiraci a úsilí je pro něj cesta k mistrovství.

Své základní vlastnosti můžete prací na sobě změnit. To je hlavní rys růstového myšlení a k němu se tady dopracujeme hned v několika oblastech.

Práce a byznys

Zhodnoťte své pracoviště jako celek. Prostředí s fixním myšlením se projevuje obhajováním chyb, máte pocit, že vás ostatní neustále soudí, šéf se zaměřuje víc na svou moc než na blaho zaměstnanců.

Jakékoli prostředí, včetně svého pracoviště, můžete změnit. Krok po kroku. Začněte u sebe. Prvním krokem je být konstruktivně kritičtí a zhodnotit sebe i okolí pohledem zvnějšku. A začněte se rozvíjet. Coby šéf pomozte k rozvoji i svým podřízeným. Semináři, praxí, koučováním, začněte o nich přemýšlet jako o svém týmu a podle toho s nimi jednejte.

Rodiče a učitelé

Víte, že existuje i fixní a růstová pochvala? Zaměřujte se na věci, které děti a vlastně jacíkoli vaši svěřenci aktivně ovlivňují. Ne inteligenci, krásu nebo talent.

Pochvalte své svěřence za jejich strategii, jaký zvolili postup i za snahu. Opatrně postupujte i ve chvíli, kdy vaše dítě něco pokazí. Dopřejte mu konstruktivní kritiku – pomozte mu pochopit, jak něco napravit. Má to mnohem lepší vliv než dítěti jednoduše vynadat či ho omlouvat.

Sebe sama

Položte si následující otázky a klidně je i někam napište:

Co mi dnešek přinese, jaké příležitosti mohu využít k učení a růstu?

Kdy, kde a jak se do těchto příležitostí pustím?

Rostu stále? Co potřebuji udělat, aby mi osobnostní růst vydržel?

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti