fbpx

[pl_video type=”youtube” id=”2hCceiQJi7c”]

Tím, že žijeme ve skupině lidí, neustále komunikujeme. Základem komunikace je sdílení nějakých informací. Pomocí komunikace vytváříme své vztahy, sdílíme pocity a potřeby, aby se nám žilo lépe.

Úspěšná komunikace je pak taková, která něco buduje. Rozhodně ale není naším cílem ostatním něco vnucovat. Abychom mohli s ostatními něco sdílet, musíme jim to nejprve sdělit. Úspěšnou komunikaci ovlivňuje několik faktorů. Těmi úplně nejdůležitějšími jsou obsah a pak také forma, jakou informace sdílíme.

Často se ale bohužel stává, že naše komunikace úspěšná není. V tomto případě nic nebudujeme, ale naopak ničíme, ať už jde o mezilidské vztahy, nebo jen o naše pocity.

Každý z nás má své komunikační návyky, které si osvojuje v průběhu života. Mnohé z nich přebíráme od svých rodičů již v dětství. A ty, které se nám osvědčily, pak používáme dále. Ale ne všechny návyky jsou dobré, funkční. Některé nám dokonce mohou ubližovat. O co se jedná? Pokud si například nějaký člověk neustále na něco stěžuje, snaží se tím většinou v ostatních vyvolat pocity lítosti a především si získat jejich pozornost. Potom není divu, že ostatní netouží být v jeho blízkosti. Přitom by bylo mnohem jednodušší prostě říct, co chceme, co nás trápí apod.

Dalším příkladem může být třeba moje známá, která si nemůže najít partnera. Na každém muži v postatě vidí jen chyby, neustále jim něco vyčítá nebo je za něco kárá. Tato destruktivní forma komunikace jí ale brání navázat kvalitní vztah s fajn chlapem. V jejím případě vztah s normálním mužem nějakou dobu sice funguje, ale muž po čase vycítí, že něco není v pořádku, a necítí se vedle ní dobře. Nakonec ho ona sama nevhodnou formou komunikace a sdílení odežene.

V dnešní době je stále více pozornosti kladeno na formu našeho sdělení. Toho si můžete všimnout například u politiků, kteří se například při rozhovorech snaží zapůsobit hlavně svým výrazem, gestikulací nebo třeba hezkou kravatou. To vše odvádí pozornost od hlavního smyslu sdělení, které ale často chybí. Z úst sice proudí slova, ale těm chybí význam a smysluplná myšlenka.

Základem úspěšné komunikace tedy není jen samotný obsah, ale také její smysl. Následné sdílení je pak mnohem snadnější a hlavně účinnější.

 

Další články na téma komunikace, verbální komunikace, komunikační dovednosti, prezentační dovednosti, rétorika, vedení lidí.

Co děláte proto, aby vaše komunikace byla úspěšná?

Udělejte si test osobnosti