fbpx

Utrpení je pro nás prospěšné

Většina lidí prochází životem a snaží se vyhýbat bolesti a utrpení, což může vypadat jako správný přístup. Ale ve skutečnosti to není zrovna ten nejlepší nápad.

Aby lidé mohli být šťastní, potřebují také trpět. Bolest a utrpení totiž hrají klíčovou biologickou roli ve chvíli, kdy máme rozeznat, že něco nefunguje. Když například malé dítě sáhne na rozpálenou plotýnku, ucítí bolest, která mu říká, že by mělo změnit své chování a už to nikdy znovu nedělat.

Pokud v životě hledáte jen požitek, budete nakonec prožívat život plný chyb. A naopak, pokud v životě občas trochu trpíte, budete připraveni vést lepší a šťastnější život.

Tím ale nechceme říct, že byste měli veškerou bolest a utrpení vítat s otevřenou náručí. Zabývejte se spíše jen náročnými situacemi, které za to stojí.

Pokud jste tedy naprosto odhodlaní naučit se hrát na nový hudební nástroj, měli byste se připravit na tvrdé cvičení a bolest, ať už vás bude bolet ruka nebo to, že přicházíte o společenské akce s kamarády. Ale pokud máte v úmyslu naučit se hrát jen jednu skladbu, pravděpodobně to za to úsilí ani nestojí.

I když se smíříte s tím, že budete trpět, připravit se na bolest není jednoduché. První krok k překonání této překážky je přijmout fakt, že nejste výjimeční.

To je velmi důležité, protože jsme neustále zaplavováni reklamami, které v nás zasejí myšlenku, že ti, kdo v ní hrají, jsou lepší než ostatní, a tudíž nemusí podstupovat stejnou bolest jako ostatní.

Tato mylná představa může vést lidi k tomu, že se snaží takové bolesti vyhýbat, což, jak už víte, není dobré. A nejen to, takové myšlení je prostě nesprávné. Myslete si cokoli, ale nejste výjimeční, jste normální a stejní jako ostatní.

To také znamená, že musíte trpět stejně jako ostatní, a bude se vám žít mnohem lépe, pokud tuto skutečnost přijmete a smíříte se s ní.

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti