fbpx

V čem spočívá váš přínos? Co by nikdo jiný nedokázal? Čím pomáháte?

Znáte báji o Sisyfovi? Sisyfos byl lstivý král, a proto se ho bohové rozhodli pro jeho prohnanost potrestat. Odsoudili ho k nesplnitelné a nesmyslné práci. Sisyfos měl do kopce tlačit obrovský kámen, který se pokaždé skutálí ze shora dolů, a on musí začít znovu od začátku.

Podobný pokus udělali psychologové se skupinou inženýrů. Inženýři dostali za úkol postavit z Lega komiksové postavičky robotů. Polovina inženýrů byla z úkolu přímo nadšená, zatímco té druhé byl úkol lhostejný.

Vždy, když inženýři robota složili, psychologové ho před nimi zase rozebrali a následně je požádali, aby postavili dalšího robota. A tento postup se několikrát zopakoval. Nakonec to vzdali všichni. I ti, kteří byli zpočátku z úkolu nadšení. V daném úkolu nikdo neviděl smysl.

Ve druhém kole zopakovali inženýři podobný experiment s jinou skupinou lidí. Tentokrát před nimi roboty nikdo nerozbíral, jen je požádali, aby sestavili dalšího robota. Ti, které hraní s legem příliš nebavilo, skončili již po několika kolech, a ti, které Lego bavilo, byli z počátku nadšení, ale pak je sestavování také omrzelo.

Z toho vyplývá, že i když vás něco baví, přestanete s tím v okamžiku, kdy si uvědomíte, že tím stejně ničeho nedosáhnete.

Nejsilnější motivací je tedy smysl neboli vědomí, že můžete něčeho dosáhnout.

Zamyslete se nad tím, v čem spočívá váš přínos. Čím pomáháte, co by nikdo jiný nedokázal tak, jako vy?

 Když si uvědomíte hodnotu své práce, zvětší se i vaše motivace, a z vás se možná stane nejlepší zaměstnanec.

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti