fbpx

Výroba optimismu když jsme nešťastní

Překonat období, kdy se nám nedaří, nebývá jednoduché. V této době se nám začínají vybavovat okamžiky neúspěchu, nezdaru, okamžiky potíží.

Nicméně tyto vzpomínky nám v tomto období nepomohou, ba naopak nám velmi škodí. Sráží naše sebevědomí, sebejistotu, psychickou odolnost a schopnost jednat, riskovat, jít a konat. A právě schopnost jednat a riskovat je často lékem na naše období nezdaru. Naše „nepříjemné“ vzpomínky jsou vryty do paměti společně se silnými emocemi, které se nás snaží „ochránit“, aby se stejná situace už neopakovala a abychom si opakovaně nemuseli prožít stejné trápení. Jednou z možností, jak si „vyrobit optimismus“, je vybavit si příjemné události, kdy jsme byli úspěšní, kdy se nám dařilo, kdy jsme zažili něco krásného. Tyto krásné vzpomínky jsou „živou vodou“ pro období neúspěchu.

Příjemných okamžiků a momentů úspěchu máme v životě mnoho. Ale tyto vzpomínky si bohužel tak snadno nevybavíme, protože nejsou tak silné a intenzivní, pokud se nejednalo o něco výjimečného. Jsou schovány pod „dekou nezdaru a sebekritiky“.

Proto je důležité vědomě trénovat naši mysl, aby zaznamenávala příjemné zážitky, naše malá vítězství a úspěchy.

Jednou z technik na “výrobu optimismu” je vést si “deník vítězství“, kam si zaznamenáváme naše radosti, příjemné zážitky, úspěchy, věci, které jsme dokázali vytvořit nebo překonat.

Každý den je důležité si do deníku vítězství zaznamenat alespoň jednu věc, která se nám povedla.

Když pak přijde období, kdy se nám nedaří, kdy se cítíme pod psa, stačí jen prolistovat deníkem vítězství a uvědomit si, co všechno jsme už v životě dokázali, co jsme vytvořili, jaké překážky jsme zdolali. Prolistování deníku nám poskytne podporu a dodá sílu k tomu, abychom se cítili lépe, abychom si uvědomili vnitřní potenciál a začali jednat a případně i zariskovali. Je to ohlédnutí zpět a vytvoření si odrazového můstku pro další skok.

Mám klienta, který si vede deník už tři čtvrtě roku. Každý den si zaznamenává příjemné momenty dne. A vždy, když začne o sobě nebo o svých schopnostech pochybovat, prolistuje si deník vítězství. To ho povzbudí, dodá mu potřebnou kuráž a zastaví vnitřní dialog, který zpochybňuje jeho cenu a schopnosti.

Jak překonáváte vy, období kdy se Vám nedaří??? Napište mi to, prosím, do komentářů nebo na email.

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti