fbpx

K čemu je vážná nemoc? 5 poznání, která vám nemoc přinese

psychologie - K čemu je vážná nemoc? 5 poznání, která vám nemoc přinese

Není pochyb o tom, že vás vážná nemoc změní. Může pro vás být i obohacující zkušeností, popudem k tomu, abyste si srovnali věci v hlavě. Díky vážné nemoci se naučíte 5 následujících věci.

1. Radovat se z okamžiku a krásy kolem

Najednou začnete oceňovat ty všední, na první pohled nezajímavé detaily. Uvědomíte si, jak krásné jsou barevné listy podzimu. Dojde vám, že každý moment je něčím jedinečný. Všechny ty všední věci vám najednou přijdou krásné, protože víte, že je to možná naposledy.

2. Uvědomovat si vlastní chyby a napravit je

Když musíte být nějaký čas v nemocnici, máte dostatek času o všem přemýšlet. Začnete si uvědomovat své zlozvyky. Dojde vám, kolik máte nedořešených věcí. Pochopíte, že jste se třeba špatně zachovali k někomu blízkému. A pak, ve chvíli, kdy vás přijde navštívit, dostanete jedinečnou možnost to napravit.

 3. Určit si priority

Co vás skutečně zajímá a baví? Jakým směrem se váš život ubírá? Žijete s partnerem proto, že ho doopravdy milujete, nebo vám prostě vyhovuje stereotyp? O takových věcech můžete na nemocničním lůžku přemítat celé dny. A můžete to dělat tak dlouho, dokud nenaleznete uspokojivou odpověď. Nakonec domů odejdete s příjemným bonusem – budete vnímat svět jinýma očima a přestanete řešit věci, které nejsou důležité.

4. Být v klidu

Zdraví lidé se často přeceňují. Berou na sebe příliš mnoho úkolů, a tak téměř nestíhají žít svůj vlastní život. Ve chvíli, kdy je postihne vážná nemoc, všechny povinnosti najednou mávnutím kouzelného proutku zmizí. A lidé se naučí, že je dobré zpomalit a hledat vnitřní rovnováhu. Protože víte, že když nejde o život, tak jde o hovno.

5. Odpouštět

Je úplně normální, že si v sobě neseme různé křivdy. Někdo se k nám nezachoval zrovna nejlépe, a my jsme mu to dlouhou dobu nedokázali odpustit. Jenže ve skutečnosti jsou to vše jen nepodstatné věci, přes které se díky nemoci dokážete přenést. Je dobré se naučit druhým odpouštět, protože když to nestihnete do konce života, tak už nikdy. A tím, že se cítíme ukřivdění, nikomu nepomůžeme.

P. S. Samozřejmě, že vážná nemoc je dar i sračka, kterou dostaneme. Ale tak už to v životě chodí.

Přečtěte si články o: motivace, radost, štěstí, psychologie, sebepoznání

Líbí se vám článek, sdílejte ho

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti